Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Žádné knihy od zrádců národa.’ Pod volání k bojkotu Trumpových pamětí se podepsaly stovky lidí

Odcházející americký prezident Donald Trump promluvil ke svým příznivcům na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odcházející americký prezident Donald Trump promluvil ke svým příznivcům na... | foto: Reuters

WASHINGTON Více než 500 spisovatelů a lidí okolo nakladatelského řemesla podepsalo otevřený dopis, který si dal za cíl zabránit vydání prezidentských pamětí odstupujícího Donalda Trumpa. Ty už jsou přitom dlouho před vydáním horkým zbožím.

Otevřený dopis, který vznikl na popud spisovatele Barryho Lygy, už podepsali spisovatelé jako Celeste Ngoová, Holly Starová nebo Chuck Wendig. Nová jména se ale neustále připojují. Nejde ovšem jen o spisovatele. Proti vydání pamětí jsou i nakladatelé, novináři či literární agenti.

Žádné knihy od zrádců národa, tak zní nadpis celého dopisu. „Ve Spojených státech nakladatelé občas získávají peníze skrze smlouvy s nehodnými lidmi. Těm lidem dávají stejné požehnání a respekt jako těm autorům, kteří se o oboje skutečně zasloužili,“ píše se v dokumentu.

„Je tradicí, že členové končící administrativy spoléhají na finanční polštář v podobě smlouvy s ohromnou finanční výplatou. V případě Trumpovy administrativy a její historie lží, skandálů a nabádání k povstáním to tak být nesmí. Nikdo nesmí být vyplácen za zlo, které spáchal,“ nechal se slyšet iniciátor otevřeného dopisu Barry Lyga v rozhovoru s magazínem Publishers Weekly.

Loni v listopadu médii proběhla informace, že Trumpa různé subjekty bombardují s finančními návrhy na odkup práv na jeho paměti. Deník New York Post přišel s tím, že šlo o smlouvy až v hodnotě 100 milionů dolarů.

„Naše země je odkázána na vás,“ prohlásil Trump na svém mítinku, jehož se podle...
Odcházení Donalda Trumpa

Trumpova kniha či jiné formy vydání pamětí jsou už předem téměř jistým hitem. Je totiž jisté, že o ně mezi jeho 70 miliony voliči bude obrovský zájem a takové množství znamená velké peníze pro kohokoliv, s kým Trump spolupráci naváže. Zároveň se tím ale potenciální zájemce staví do nezáviděníhodné pozice u americké levice, která Trumpa celé čtyři roky ostře kritizovala.

Na trhu jsou také velmi úspěšné knihy, které Trumpovu administrativu kritizovaly, jako jsou Oheň a krev (česky 2018, Universum) Michaela Wolffa, Strach - Trump v Bílém domě (česky 2019, Bourdon) novináře Boba Woodwarda nebo kniha s krkolomným názvem Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa (česky 2020, Zoner press) od prezidentovy neteře Mary Trumpové.

Když z funkce v roce 2016 odstupoval prezident Barack Obama, dohodl se s nakladatelstvím Penguin Random House na knize. Smlouva měla hodnotu přibližně 60 milionů dolarů a šlo do té doby o rekord. George W. Bush za své memoáry dostal v roce 2010 10 milionů dolarů. Bill Clinton v roce 2004 inkasoval 15 milionů.

Trump už navíc jednu autobiografii vydal. Knihu Umění dělat dohodu (česky Pragma, 2011) z roku 1987 napsal spolu s najatým ghostwriterem Tonym Schwartzem. Ten si ale na spolupráci stěžoval a nechal se slyšet, že by lepší název pro knihu byl Sociopat. „Pochybuju, že v dospělosti přečetl do konce jedinou knížku,“ prohlásil.

Mimochodem, konzervativní senátor za stát Missouri Josh Hawley si musel hledat nového nakladatele, když společnost Simon & Schuster jeho knihu vydat odmítla. Důvodem byl fakt, že Hawley ve své knize Tyranie velkých technologických firem (The Tyranny of Big Tech) opakovaně tvrdí, že Donaldu Trumpovi byly volby ukradeny nesprávným sčítáním hlasů.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!