Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Střídavé počasí odcházejícího prezidenta: čtyři roky Trumpovy vlády provázely úspěchy i neúspěchy

Dosluhující prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosluhující prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA  Včera z politické scény odešel – přesněji řečeno odletěl helikoptérou – 45. prezident USA Donald Trump. Zatím není jasné, zda navždy, či jen dočasně. Objevily se spekulace o tom, že by mohl znovu kandidovat v roce 2024, což Trump novinářům nepřímo potvrdil při opouštění Bílého domu. Zatím je ale prezidentem, který odchází po prvním volebním období a s už druhou ústavní žalobou na krku. Ta by mu navíc mohla jakoukoli budoucí kandidaturu znemožnit, poněvadž usvědčený prezident nemá k voleným funkcím přístup jednou provždy.

Čtyři roky Trumpovy vlády provázelo střídání úspěchů a neúspěchů. Ještě v únoru minulého roku se zdálo, že jeho znovuzvolení nic nestojí v cestě. Prezident byl právě zproštěn viny ve svém prvním impeachmentu, za zády měl fungující ekonomiku a sjednocenou Republikánskou stranu, která mu ústy lídra sněmovní menšiny Kevina McCarthyho vyslovila absolutní podporu.

Mohl se pochlubit úctyhodnými 215 úspěšně nominovanými federálními soudci a dvěma soudci Nejvyššího soudu – Neilem Gorsuchem a Brettem Kavanaughem.

Pak však udeřila pandemie koronaviru, která naprosto přeformulovala politické priority nejen ve Spojených státech, ale všude po světě. Úsloví „zdraví na prvním místě“ totiž očividně platí nejen v osobním životě, ale také ve volbách. Političtí konkurenti Trumpovi rovnou připisují na vrub statisíce amerických mrtvých. Je třeba uznat, že odcházející prezident nepatří k politikům, jejichž silnou stránkou je vyjádření soucitu či pochopení pro city druhých. O schopnosti sjednocovat ani nemluvě.

Outsideři

Donald Trump přišel před čtyřmi roky do politiky jako outsider. Povoláním developer a televizní celebrita, nikdy se netajil tím, že dává peníze všem politikům, které potřebuje.

Zároveň nebyl příliš stranicky ukotvený. Jeho příchylnost se během let střídala, a tak byl někdy registrovaným republikánem, jindy demokratem. Do Bílého domu však pronikl jako reprezentant republikánů.

A v touze využít prostředí, z něhož sám vyšel, bylo jeho strategií po nástupu k moci obklopení se dalšími outsidery, jako byl zakladatel serveru alternativní pravice Breitbart News Steve Bannon, jenž se stal šéfem jeho poradců. Stejně jako rodinnými příslušníky, k nimž patří Jared Kushner, který zastával roli de facto personálního šéfa Bílého domu a zároveň – k veliké nelibosti prvního ministra zahraničí Rexe Tillersona – stínového šéfa diplomacie, zejména na poli Blízkého východu.

Proti všem

Trump se těšil stabilní podpoře svých příznivců a díky republikánské většině ve Sněmovně reprezentantů i Senátu se mu podařilo prosadit historickou daňovou reformu, kterou si dokázal pokud ne naklonit, pak alespoň neutralizovat lídry byznysu a korporátní Ameriku.

SPLNIL/NESPLNIL

■ Postavení zdi: ANO

■ Nominace konzervativních soudců: ANO

■ Ekonomická prosperita: ANO

■ Reforma zdravotního pojištění: NE

■ „Zkrocení“ Číny: NE

■ Funkční vztah se spojenci: NE

Bylo to však právě na poli mezinárodních vztahů, kde se projevovala Trumpova nezkušenost s velkou politikou. Prezident nebyl schopen pochopit systém financování NATO a měl malé porozumění pro tradiční americké spojence jako Německo, Francii či Evropskou unii jako takovou. „Evropa je přece,“ vyjádřil se opakovaně, „zrovna tak hrozná jako Čína, akorát menší.“

Symbolem této politiky „Ameriky na první místě“ je dnes již legendární snímek ze summitu G7 v kanadském La Malbaie, kde se Trump zdá jakoby v obležení německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Macrona.

Končící 45. prezident Donald Trump a první dáma Melania Trumpová se před...
Odcházející americký prezident Donald Trump promluvil ke svým příznivcům na...

Zároveň bylo očividné, že si prezident mezinárodní vztahy plete s osobními. Když říkal, že „věří“ ruskému prezidentu Putinovi nebo že mu severokorejský diktátor Kim Čong-un „píše nádherné dopisy“, jako by si neuvědomoval, že podstata diplomacie je v umění přátelsky se usmívat, ale tvrdě při tom sledovat své zájmy.

Tomu lze nakonec přičíst i jeho celkové selhání ve snaze konfrontovat Čínu a zamezit tak odlivu amerických pracovních míst a krádežím intelektuálního majetku.

Štěpán Hobza

Autor

Štěpán Hobzastepan.hobza@lidovky.czČlánky

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...