Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Churchillova busta opět zmizela z Oválné pracovny. Biden si místo ní vybral ‚hlavu‘ odboráře Chaveze

Donald Trump přivítal v roce 2017 tehdejší britskou premiérku Theresu Mayovou u busty Winstona Churchilla. foto: ČTK

Washington - Bývalý britský premiér sir Winston Churchill je znovu nedobrovolným pěšákem v americké kulturní symbolice. Nový prezident Joe Biden nechal odstranit jeho bustu z Oválné pracovny hned první den svého úřadování. Zdá se, že se z toho stává určitá tradice, která se bude opakovat každé čtyři či osm let – podle toho, zda Bílý dům obývají demokrati, nebo republikáni.
  5:00

„Nešťastná“ Churchillova busta poprvé zaplnila titulky novin v roce 2016. Tehdy se ukázalo, že z prezidentské pracovny zmizela s nástupem Baracka Obamy. Novinářem, který „bitvu o Churchilla“ rozpoutal, nebyl nikdo jiný než jistý Boris Johnson, tou dobou starosta Londýna a zároveň prominentní sloupkař britského konzervativního listu The Daily Telegraph.

„Někteří říkají, že to byla cílená urážka Británie,“ napsal současný britský premiér pro bulvární deník The Sun v dubnu 2016. „Jiní říkají, že to byl symbol prezidentova zděděného polokeňanského odporu k britskému impériu, jehož byl Churchill tak vášnivým zastáncem.“

Dle některých novinářů zašel tehdy provokativní žurnalista Johnson až příliš daleko. Kromě běžných obvinění z rasismu přibyly i obavy o americko-britské spojenectví. Článek totiž vyšel v době, kdy byl prezident Obama na státní návštěvě v Londýně, a ostrá slova z pera starosty hlavního města – v Británii velmi exponované politické funkce – nebylo možno přejít jen tak. A americký prezident se k článku skutečně vyjádřil.

„Miluji Winstona Churchilla,“ řekl Obama na tiskové konferenci po boku tehdejšího britského premiéra Davida Camerona. „Hned vedle Treaty Room (prezidentovy osobní pracovny v druhém patře rezidence Bílého domu – pozn. red.) je jeho busta, takže ho vidím každý den. A je tam dobrovolně, protože já si na druhém patře můžu dělat, co chci,“ žertoval Obama za smíchu britských novinářů.

Říkal tehdy americký prezident pravdu? Dle britského deníku The Guardian jenom zčásti. Mluvil totiž vědomě o jiné, ale prakticky identické bustě, která byla v Bílém domě od roku 1969. Umělecké dílo, o kterém hovořil Boris Johnson a které se z Bílého domu skutečně odebralo zpět do rukou Britů, zapůjčil americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi premiér Tony Blair v roce 2001. Obě sochy však zhotovil sochař Jacob Epstein. O návratu původní busty od Blaira bylo rozhodnuto ještě před nástupem Baracka Obamy do funkce – nikdo z Bílého domu nežádal o prodloužení výpůjčky.

Kdo místo Churchilla?

Přesto Barack Obama bustu britského premiéra Churchilla v Oválné pracovně neměl. Svůj krok odůvodnil tím, že je v Oválné pracovně málo místa, a když je tam příliš mnoho bust, „nevypadá to dobře“. Místo britského národního hrdiny, který byl po matce Američanem, za svůj stůl umístil sochu kazatele a bojovníka za práva černochů Martina Luthera Kinga Jr.

Střídavé počasí odcházejícího prezidenta: čtyři roky Trumpovy vlády provázely úspěchy i neúspěchy

Churchillovu sochu do Oválné pracovny znovu přinesl až v lednu 2017 Donald Trump, který má po matce skotské předky. A Boris Johnson, který byl tou dobou již britským ministrem zahraničí, v tom opět sehrál významnou úlohu. Trumpův tým totiž žádost o opětný pronájem busty směřoval právě na něj. Britové pohotově vyhověli a Churchillova socha spočinula v prezidentské pracovně po boku Luthera Kinga, který byl přesunut na vedlejší stůl.

Jenže přišel 20. leden 2021 a sir Winston si opět musí „balit kufry“. Nový prezident Joe Biden totiž na jeho místo umístil bustu Cesara Chaveze, mexického imigranta do Spojených států a zakladatele zemědělského odborového hnutí. Bylo to právě Chavezovo heslo „Si se puede!“, které se v anglickém překladu „Ano, můžeme!“ stalo v roce 2008 heslem prezidentské kampaně Baracka Obamy, ve které Biden figuroval jako kandidát na viceprezidenta.

Pikantní na celé věci je, že nyní už je Boris Johnson britským ministerským předsedou, a právě do Británie má v červnu směřovat Bidenova první zahraniční cesta. Mezi Johnsonem a Bidenem se to třelo už během prezidentské kampaně, kdy se americký kandidát pyšný na své irské kořeny velmi silně vymezil vůči možnosti tvrdého brexitu.

Bílý dům ani Downing Street se k nejnovějšímu stěhování Churchillovy busty dosud oficiálně nevyjádřily. Jakémukoli opakování diplomatické rozmíšky by ale mohl zabránit fakt, že se Johnson s Bidenem vzájemně potřebují. Biden se totiž zavázal k opětovnému posílení tradičních amerických aliancí, k nimž Spojené království určitě patří, zatímco Johnson se vydal na brexitovou cestu vstříc ke „globální ekonomice“, na které bude Spojené státy určitě potřebovat.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!