Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Závěr festivalu ve Varech: Křišťálový glóbus získalo bulharsko-řecké drama Otec

Bulharští režiséři Kristina Grozevová a Petar Valčanov získali za svůj snímek... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharští režiséři Kristina Grozevová a Petar Valčanov získali za svůj snímek... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Karlovy Vary V hlavní soutěži karlovarského festivalu zvítězil bulharsko-řecký film Otec. Natočili ho Kristina Grozevová a Petar Valčanov a v sobotu za něj při závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal převzali Křišťálový glóbus. Cenu tvůrcům, kteří jsou partneři i v životě, předal prezident festivalu Jiří Bartoška a americká herečka Patricia Clarksonová, oceněná na festivalu Křišťálovým glóbem za mimořádný přínos světové kinematografii.

Intimní rodinné drama vypráví o nelehkém hledání cesty k těm nejbližším, v němž nechybí pečlivě vystavěné absurdní či komické situace, charakteristické pro rukopis této bulharské tvůrčí dvojice.

S Velkou cenou festivalu je spojena odměna 25 tisíc dolarů (asi 564 000 korun), která patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu. Vítězný snímek vypráví o Vasilovi, kterému zemřela manželka. Na pohřbu jedna z účastnic prohlásí, že jí zemřelá volala na mobil, a Vasil se rozhodne vyhledat pomoc známého senzibila, aby mohl se svou ženou navázat kontakt. Syn Pavel se ho snaží přivést k rozumu, otec ale zarputile trvá na svém. Grozevová s Valčanovem mají za sebou už mezinárodně úspěšné snímky Lekce a Sláva.

Bulharští režiséři Kristina Grozevová a Petar Valčanov získali za svůj snímek...
Americká herečka Patricia Clarksonová.

„Jsme spokojeni s tím, jak byly přijaty filmy v hlavní soutěži, nejen diváky, ale i kritiky, zejména tuzemský, respektive slovensko-český film Budiž světlo. To nás samozřejmě těší, protože chceme propagovat filmaře z Čech a ze Slovenska, aby se rozjeli do světa a jejich filmy cestovaly,“ řekl k bilanci festivalu ČTK jeho programový ředitel Karel Och. „Měli jsme několikrát potlesk vestoje a měli jsme celou řadu silných ženských příběhů natočených muži, to bylo takové specifikum letošního ročníku,“ doplnil. Pozitivní ohlas podle Ocha mají pořadatelů festivalu od filmařů. „Režisér německého filmu Lara Jan-Ole Gerster mi řekl po premiéře, že se tady cítí bezpečně, to je asi největší kompliment, protože uvádět nový film, aniž by ho ještě vidělo publikum, to je velmi křehká věc,“ řekl Och.

Karlovy Vary 2019 - banner - článek

Lara získala zvláštní cenu poroty a herečka Corinna Harfouchová si odnáší za účinkování v tomto filmu Cenu za ženský herecký výkon. Cenu za režii má belgický režisér Tim Mielants za režii filmu Patrick. Film, kde se mnoho belgických herců objevuje zcela nahých, vypráví o mladém údržbáři nudistického kempu, který se nehoní za prací, penězi ani pomíjivým úspěchem a nechává život plynout. Ztráta kladiva z jeho dílny ho ale zasáhne s nečekanou silou a spustí řetězec událostí, ze kterého zádumčivý Patrick vyjde jako nový muž.

Zvláštní uznání od poroty hlavní soutěže dostal film Srpnová madona španělského režiséra Jonáse Trueby. Ocenila ho také Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI. Cena za mužský herecký výkon putuje k Milanu Ondríkovi za roli ve filmu Budiž světlo slovenského režiséra Marko Škopa. Snímek vznikl ve slovensko-české koprodukci a byl tak jedinou stopou české kinematografie v hlavní soutěži. Diváci svou cenu na festivalu dali dokumentu o Jiřím Suchém, který natočila Olga Sommerová. Poděkovala festivalu i divákům za podporu dokumentárního filmu. Na druhém místě v divácké oblibě byl další dokument, snímek Forman vs. Forman Heleny Třeštíkové.

Festival oficiálně zakončil jeho prezident Jiří Bartoška pozvánkou na příští, 55. ročník, který se bude konat od 3. do 11. července 2020. Ceremoniál stejně jako při zahájení přehlídky provázela akrobatická show v choreografii bratří Cabanů, která reflektovala letošní černobílý pruhovaný vizuál tradičně z dílny studia Aleše Najbrta.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....