18. června 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zločinci se vzpourou domáhají amnestie. Český thriller připomene bouřlivé události roku 1990

Thriller Amnestie (2019). Režie: Jonáš Karásek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thriller Amnestie (2019). Režie: Jonáš Karásek. | foto: Bontonflim

PRAHA Rozsáhlá amnestie Václava Havla z roku 1990 se netýká vězňů z Leopoldova. Ti rozpoutají vzpouru a obsadili celou věznici. Situaci vyřešila po tvrdém zásahu až policie. Snímek Amnestie režiséra Jonáše Karáska (DOGG, Kandidát) zamíří do kin 14. listopadu.

„Je konec 80. let, doba nebývalých změn a jeden zloděj, ambiciózní manželská dvojice, mladá manipulátorka a vězněný disident se zapletou do událostí, které oproti označení revoluce jako sametové nebyly tak sametově hebké, čisté a nevinné,“ říká k Amnestii režisér Jonáš Karásek.

Dramatické události doby a samotné vzpoury měly dopad i na svět mimo „válečnou“ oblast věznic v Leopoldově, na bývalé prominenty, disidenty a vězně, z nichž někteří začali budovat kariéru. Některé jejich příběhy začaly už za socialismu a vzpoura teď rychle vede k jejich rozuzlení.

Thriller Amnestie (2019). Režie: Jonáš Karásek.
Thriller Amnestie (2019). Režie: Jonáš Karásek.

Film se z části natáčel přímo v autentickém prostředí Leopoldova, stejně jako ve věznici v Mladé Boleslavi, točilo se i v Praze v Národním divadle nebo v bytě Václava Havla. Výrazná část filmu vznikala na Slovensku. Ve filmu hrají Aňa Geislerová, Roman Luknár, Ján Jackuliak, Norbert Lichý nebo Marek Vašut.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.