Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ocenění české kinematografie. Dva animované filmy získaly na festivalu ve Annecy tři ceny

Kultura

  10:07
Annecy (Francie) - Tři ocenění si z mezinárodního festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy přiváží česká kinematografie. Režisérka Daria Kashcheeva získala za film Dcera jak hlavní Křišťálovou cenu v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za nejlepší studentský film. Tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka. V tiskové zprávě to v neděli sdělila Alena Vandasová z produkční společnosti Maur film.

Režisérka Daria Kashcheeva získala za film Dcera jak hlavní Křišťálovou cenu v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za nejlepší studentský film. foto: MAUR film

Mezinárodní festival v Annecy se věnuje výhradně animovaným filmům. Koná se od roku 1960, od roku 1985 doprovází festival Mezinárodní trh animovaného filmu. Letos se ho zúčastnilo na 11 000 profesionálů. Do soutěže se přihlásilo 3096 snímků z 93 zemí, za Českou republiku byly vybrány dva loutkové filmy a jeden animovaný dokument.

Český animovaný film Happy End je mezi deseti kandidáty na Oscara

Krátký loutkový animovaný film Dcera režisérky Darii Kascheevy vypráví beze slov o ztraceném vztahu dcery a otce a o neschopnosti i potřebě si navzájem porozumět. Autorka snímku dělala zároveň režii, scénář, animaci i zvuk. Zvolila loutkovou animaci s netypickým překreslováním výrazů očí loutek, které vystihují melancholii celého příběhu. 

„Velkou výzvou pro mě bylo, abych po celou dobu napodobila pohyb ruční kamery tak, aby se chovala jako v dokumentárním filmu, ve stylu Dogma 95,“ uvedla podle tiskové zprávy režisérka. Dcera je jedním ze tří snímků koprodukčního projektu Trojhlas, který je výsledkem spojení tří zajímavých loutkových studentských prací, které vznikaly souběžně na třech českých uměleckých školách - FAMU, UMPRUM a Západočeské univerzitě v Plzni.

Daria Kashcheeva v minulosti za film To Accept získala ocenění na festivalu v Cannes. Kascheeva pochází z Moskvy, kde vystudovala hudební konzervatoř a akademii. Nyní připravuje svůj magisterský absolventský film na FAMU.

Absolventský snímek Pouštět draka slovenského režiséra Martina Smatana vypráví poeticky za využití symbolů a metafor o tom, jak se malý chlapec vyrovnává se smrtí svého dědečka. Výtvarně atypický a animačně náročný film je určen především dětskému divákovi. Pouštět draka po své premiéře na Berlinale už získal cenu za nejlepší krátký film pro děti na festivalu ve Stuttgartu. Autor je absolventem katedry animace na FAMU. Mimo jiné získal 17 mezinárodních ocenění za debutový loutkový film Rosso Papavero.

Autor: