12. prosince 2013 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Znovuotevření Domu fotografie v Praze odstartují Slováci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jano Pavlík, Bez názvu,1982-1987 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jano Pavlík, Bez názvu,1982-1987 | foto: GHMP

PRAHA Po deseti letech otevře Galerie hlavního města Prahy výstavní prostory Domu fotografie v Revoluční ulici. Nové fungování zahájí výstava s názvem Slovenská nová vlna, 80. léta. Kurátory výstavy jsou Tomáš Pospěch a Lucia Fišerová. Dům fotografie bude veřejnosti poprvé zpřístupněn v úterý 17. prosince v 10:00.

Jako Slovenská nová vlna či takzvaná Generace 1960 se do dějin fotografie zapsala generace slovenských studentů pražské FAMU, kteří v polovině osmdesátých let výrazně vstoupili na scénu tehdejší československé fotografie. Zatímco později bylo toto označení užíváno i v souvislosti s dalšími slovenskými představiteli inscenované fotografie, v pravém slova smyslu se vztahuje jen na generaci slovenských fotografů, kteří se narodili kolem roku 1960 a spojilo je prostředí pražské Katedry fotografie.

Rudo Prekop, Bílý oblak, 1989

Rudo Prekop, Bílý oblak, 1989

 Výstava v Domě fotografie představuje osm autorů dlouhodobě tvořících v Čechách nebo s tímto prostředím bezprostředně spjatých: Rudo Prekopa, Vasila Stanka, Tono Stana, Martina Štrbu, Miro Švolíka, Kamila Vargu, Petera Župníka a dnes již nežijícího Jano Pavlíka. Přesto, nebo možná právě proto, že nešlo o organizovanou skupinu s vytyčeným programem, jejich poměrně jednotný vizuální jazyk představoval jeden z prvních projevů fotografické postmoderny u nás. Cílem kurátorů bylo prozkoumat fenomén Slovenské nové vlny a jeho východiska s časovým odstupem téměř tří desetiletí.

Jak to bylo s Pražským domem fotografie

Počátky Pražského domu fotografie (Prague House of Photography, PHP), sahají do roku 1989, kdy vznikl Aktiv volné fotografie - tedy sdružení fotografů, jehož cílem bylo hledat vhodné prostory pro výstavy. Začátkem 90. let z něj vznikla nadace Pražský dům fotografie, v roce 2005 pak stejnojmenná obecně prospěšná společnost. Vlastní objekt Pražského domu fotografie založil pražský magistrát společně s ministerstvem kultury. Obě instituce, které do tohoto projektu společně investovaly 20 milionů korun, kvůli neustálým průtahům s rekonstrukcí objektu uvažovaly o tom, že z obecně prospěšné společnosti vystoupí. Nedokončený projekt také provázely stále častější spory mezi fotografy a vedením PHP. Nakonec byly v roce 2010 nebytové prostory v domě v Revoluční ulici, jež byly už před několika lety zrekonstruovány pro potřeby PHP, rozhodnutím městské rady převedeny do majetku GHMP. Galerie také získala od pražského magistrátu pět milionů korun na dokončení klimatizace a zprovoznění všech jeho prostor.

Dům fotografie v Revoluční ulici v Praze

Dům fotografie v Revoluční ulici v Praze

Výstava potrvá do 15. 3. 2014. Více informací na www.ghmp.cz

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse