22. června 2013 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Angelina Jolie mluvila se syrskými utečenci. Jejich situace je zoufalá

Herečka Angelina Jolie během tiskové konference ke světovému dni uprchlíků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herečka Angelina Jolie během tiskové konference ke světovému dni uprchlíků. | foto: Reuters

Angelina Jolie se rozhodla využít svého vlivu a upozornit na problémy syrských uprchlíků. Jako vyslanec agentury The UN's refugee se vypravila do druhého největšího utečeneckého tábora Jordan's Za'atri, kde je na 120 tisíc uprchlíků.

Někteří z utečenců se svěřili Jolie s tím, že museli provdat své dcery, i když byly velmi mladé, aby je uchránili před násilníky. Ti v kempu běžně znásilňuji dívky a není proti nim žádná obrana, cituje herečku CNN.

Další z žen Umm Mohammed popsala okamžik, který jí změnil celý život. Jednalo se o chvíli, kdy ji v Sýrii u dveří zazvonil soused, kterému chybělo chodidlo: "Šla jsem za lékárníkem, řekla mu, ať si představí hypotetickou situaci, že je můj muž nebo syn zraněn. Co bych měla v takovém případě dělat? Naučil mě, jak sterilizovat ránu, tak jsem se dala do práce."

Mnoho lidí muselo ze strachu o život opustit zemi

Kvůli občanské válce muselo Sýrii opustit na 1, 7 milionu lidí. Mnoho z nich se muselo uchýlit do utečeneckých táborů v některém ze sousedních států.

"Proč nikdo nestojí při syrském lidu?" ptala se Mohammed Jolie. "Nikdo nám nepomůže. Tvrdí, jak nás chtějí podporovat, ale nikdy nic neudělají. Jen se sjedou na jakési konferenci a tam si o tom podiskutují, to je celé," zkritizovala mezinárodní organizace, jejichž liknavost vidí za promlémy v Sýrii a v uprchlickém taboře.

I když jsou uprchlíci mimo bezprostřední nebezpečí, strachu se stále nemohou zbavit. "Jsme sice v Jordánsku, přesto se vyděsíme kdykoliv slyšíme zvuk letadla," popsala jiná žena Mouna Ahm. "Moc jsem chtěla zůstat doma, snažila jsem se, ale po tom, co začalo bombardování, to bylo příliš složité," dodala smutně.

ČTĚTE DÁLE:

Veronika Šmídová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.