Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Angelina Jolie si kvůli riziku rakoviny nechala odebrat prsa

USA

  8:27aktualizováno  19:53
LOS ANGELES - Hollywoodská hvězda Angelina Jolie podstoupila z preventivních důvodů oboustrannou mastektomii, tedy odstranění prsů. Jak Jolie napsala ve vydání listu The New York Times, lékaři odhadli, že z 87 procent jednou onemocní rakovinou prsu.

Představit svůj nový film přijela Angelina Jolie. foto: Reuters

Riziko, že dostane rakovinu vaječníků, je u ní padesátiprocentní. Podobný preventivní zákrok mají v Česku za sebou desítky žen. Její partner Brad Pitt rozhodnutí Angeliny označil za statečné. Na vysoké riziko vzniku rakoviny upozornily genetické testy, které Jolie před operací podstoupila. Vysoká pravděpodobnost ji přiměla jednat.

"Rozhodla jsem se být aktivní a minimalizovat riziko, jak je to jenom možné," napsala Jolie. Zákroky prý byly zahájeny v únoru a skončily v dubnu. "Po tu dobu jsem byla schopná udržet věc v soukromí a pokračovat přitom v práci. Píši o tom teď, protože doufám, že má zkušenost může pomoci jiným. Rakovina je stále slovem, které v lidských srdcích vyvolává strach a hluboký pocit bezmoci. Dnes je ale možné z krevních testů zjistit, jak vysoké je u vás riziko, že rakovinou prsu nebo vaječníků onemocníte, takže můžete něco udělat," napsala Jolie.

Jako ve fantastickém filmu

V článku pak detailně popisuje chirurgické zákroky, kterým se podrobila, a probuzení po osmihodinové operaci, po níž si prý připadala jako ve fantastickém filmu, s vývody z prsou. Popsala také, že po devíti týdnech ji čekal další zákrok, při němž jí byla prsa nahrazena implantáty. "V minulých letech se v těchto metodách hodně pokročilo, takže výsledek může být nádherný," píše Jolie.

Herečka doporučila všem ženám, v jejichž rodině se rakovina vyskytla, aby riziko vzniku nemoci nepodcenily. Podle jejích slov se u ní nyní snížila pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu pod pět procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Za "absolutně heroické" označil Angelinino rozhodnutí její partner, herec Brad Pitt. "Poté, co jsem měl tu čest být svědkem tohoto rozhodnutí, považuji krok Angie stejně jako mnoha jiných žen v její situaci za naprosto heroický," řekl v rozhovoru pro vydání britského večerníku Evening Standard.

Experti oslovení britskou BBC však tvrdí, že takto přesně nelze riziko vzniku nádoru stanovit. "Riziko spojené s geny není jednoduše přesná hodnota jako 87 procent. Závisí na dalších rizikových faktorech," řekl BBC profesor Gareth Evans z Manchesterského prsního centra. Podle něj se riziko rakoviny prsu pro člověka s genem BRCA 1 odpovědným za vznik karcinomu pohybuje od 50 do 95 procent.

V Česku jsou genetické testy a následné preventivní zákroky stále častější. Přednosta kliniky plastické chirurgie a vedoucí centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu v pražské Nemocnici Na Bulovce docent Jan Měšťák ČTK řekl, že v centru podstoupilo preventivní zákrok už několik desítek žen. Užívaný implantát stojí zhruba 8500 korun, ale jsou i dražší.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR

Problém ovšem podle Měšťáka je, že implantáty placené pojišťovnou jsou hrazeny v paušálu, a tak ženy čekají na náhradu přes dva roky. Měšťák na to upozornil ministra Leoše Hegera, který prý slíbil, že se přičiní o zkrácení lhůty. Implantáty by měly být hrazeny jinak a počty operací by mohly stoupnout na dvojnásobek.

Na soukromých klinikách v České republice může žena za operaci zaplatit i 100 tisíc korun.

Preventivní genetické testy

Předseda České onkologické společnosti a ředitel Masarykova onkologického ústavu profesor Jiří Vorlíček ČTK řekl, že genetické testy jsou dostupné v každém ze 13 komplexních onkologických center. "Pokud má žena rizikovou mutaci, nabídneme jí, že se buď prsy odejmou a udělá se plastika, nebo že bude v kratších intervalech sledována mamografií či ultrazvukem," upřesnil.

Preventivní genetické testy na přítomnost rizikových mutací genů BRCA 1 a BRCA 2, které jsou spojeny s většinou dědičných případů rakoviny prsu, stojí v ČR zhruba od tisíce korun výše v závislosti na komplexnosti analýzy. Například v USA, kde je podstoupila i Jolie, přijdou na 3000 dolarů (60 tisíc korun).

Americká herečka vychovává s Bradem Pittem šest dětí - tři adoptované a tři vlastní. Matkou Jolie byla herečka Marcheline Bertrandová, která zemřela před šesti lety ve věku 56 let na rakovinu vaječníků. Jolie se kdysi zmínila o tom, že předci z matčiny rodiny se nedožívali vysokého věku. Její babička a matka Bertrandové zemřela v 45 letech.

Podle Světové zdravotnické organizace ročně umírá na rakovinu prsu 458 tisíc osob.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!