Přednosta kliniky plastické chirurgie a vedoucí centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu v pražské Nemocnici Na Bulovce docent Jan Měšťák ČTK řekl, že v centru podstoupilo preventivní zákrok už několik desítek žen. Užívaný implantát stojí zhruba 8500 korun, ale jsou i dražší.
PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S LÉKAŘKOU: |
Problém ovšem podle Měšťáka je, že implantáty placené pojišťovnou jsou hrazeny v paušálu, a tak ženy čekají na náhradu přes dva roky. Měšťák na to upozornil ministra Leoše Hegera, který prý slíbil, že se přičiní o zkrácení lhůty. Implantáty by měly být hrazeny jinak a počty operací by mohly stoupnout na dvojnásobek. Na soukromých klinikách v České republice může žena za operaci zaplatit i 100 000 korun.
Předseda České onkologické společností a ředitel Masarykova onkologického ústavu profesor Jiří Vorlíček řekl, že genetické testy jsou dostupné v každém ze 13 komplexních onkologických center. "Pokud má žena rizikovou mutaci, nabídneme jí, že se buď prsy odejmou a udělá se plastika, nebo že bude v kratších intervalech sledována mamografií či ultrazvukem," upřesnil.
Preventivní genetické testy na přítomnost rizikových mutací genů BRCA 1 a BRCA 2, které jsou spojeny s většinou dědičných případů rakoviny prsu, stojí v Česku zhruba od tisíce korun výše v závislosti na komplexnosti analýzy. Například v USA, kde je podstoupila i Jolie, přijdou na 3000 dolarů (60 000 korun).
ČTĚTE TAKÉ: |