Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jako Angelina Jolie. V Česku si preventivně nechaly odstranit prsa desítky žen

Angelina Jolieová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angelina Jolieová | foto: Reuters

V Česku jsou preventivní operace, při nichž si ženy nechají odebrat prsa kvůli hrozbě rakoviny, stále častější. Procházejí tak stejnou procedurou jako Angelina Jolie, která v úterý oznámila, že si nechala preventivně odstranit prsa. Bála se rakoviny. Krevní testy totiž ukázaly, že pravděbodobnost, že onemocní rakovinou prsu je 87procentní.

"Přesná čísla nevím, ale pohybují se v desítkách," řekla v rozhovoru pro server Lidovky.cz vedoucí lékařka Mamma centra Zelený pruh Alena Bílková k takzvané mastektomii, tedy odstranění obou prsů.

Lidovky.cz: Pokud ženy mají genovou mutaci, tedy je u nich větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu, je mastektomie nejlepším řešením?
Jako rentgenolog zákrok pacientkám doporučit mohu, ale u genové mutace, kdy je sice pravděpodobnost vzniku rakoviny vysoká, je vždy i naděje, že žena rakovinou neonemocní. Někdy na to ženy spoléhají a chodí raději na preventivní vyšetření. Pokud jsou nositelkami genové mutace a vědí to, tak chodí na preventivní vyšetření pravidelně. Podle věku také na mamograf a pokud je u nich opravdu vysoké riziko, tak každý rok na magnetickou rezonanci.

Lidovky.cz: Co přesně termín genová mutace znamená?
Geny určují nejen jak vypadáme, ale také jaké budeme mít nemoci. Takže když má někdo tento gen zmutovaný, je riziko onemocnění vyšší. Pouze deset procent rakoviny prsu, která je v populaci zachycena, je způsobena genovou mutací. U většiny případů tedy příčinu rakoviny neznáme.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak se dědičná dispozice u žen pozná. Je možné ji určit v procentech?
Pokud by vaše matka onemocněla ve věku nad sedmdesát let, riziko není tak veliké, kdyby už nebyl nemocný žádný jiný člen rodiny nebo maminka neměla ještě třeba rakovinu vaječníků. V takovém případě je riziko onemocnění stejné jako u kohokoli jiného. Pokud by matce bylo pod padesát let, riziko stoupá.

Lidovky.cz: Co označuje BRCA gen?
Je to označení genu, který je nositelem rakoviny prsu. Je to změna na genu, která se pomocí genového vyšetření zjistí laboratorním vyšetřením. Pacientka s genovou mutací má 70 až 80 procentní pravděpodobnost, že rakovinou prsu onemocní. Bohužel u takových pacientek se zvyšuje i pravděpodobnost onemocnění rakovinou vaječníků, která se pochybuje kolem 50 procent.

Lidovky.cz: V Americe je tato metoda prevence čím dál tím častější. Máte představu, kolik zákroků ročně proběhne v Česku?
Operace probíhají, ale během roku je jich opravdu velmi málo. Absolvuje ji velmi malé množství žen, které jsou nositelkami genové mutace. Pro ženy je to stresující podstoupit mastektomii s následnou rekonstrukcí prsu. Takových žen je málo, raději chodí na preventivní vyšetření. Podobná operace je také velmi časově náročná. Čísla se mohou pohybovat v desítkách. Jedná se tedy spíše o ojedinělé případy. Přesná čísla nevím. Rozhodnout se k takové operaci je opravdu velmi těžké. Zvlášť pokud je pacientka mladá a ještě nemá děti.

Lidovky.cz: Na jakých pracovištích operace probíhají?
Preventivní operace se provádějí na pracovištích plastické chirurgie, kde mají s těmito operacemi bohaté zkušenosti. Chirurg, který nemá aprobaci v plastické chirurgii, nemůže takový výkon provést.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Jak taková operace probíhá?
Operace se neprovádí najednou, ale na několikrát. Nejméně nadvakrát. Samotná operace může trvat až osm hodin. Je to poměrně dlouhý zákrok. Operace probíhá tak, že se nejprve odeberou mléčné žlázy a kůže se vyplnila vycpávkou, aby zůstala pevná a nedocházelo ke srůstům a následně se buď zavede implantát, nebo se provede rekonstrukce kožním a svalovým lalokem.

Lidovky.cz: Musí si preventivní zákrok platit žena sama?
Ne, zákroky platí pojišťovna.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.