20. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Antonín Grmela: mučedník, kterému se jeho kat musel na šibenici pověsit za nohy

Antonín Grmela (1891–1914) žil v carském Rusku. Na začátku první světové války... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Grmela (1891–1914) žil v carském Rusku. Na začátku první světové války... | foto: FOTO VHÚ

PRAHA Vypuknutí první světové války zastihlo Antonína Grmelu v Oděse. Již 26. srpna 1914 vstoupil do České družiny. S úkolem informovat domácí politiky o její existenci, a také zjistit situaci ve vlasti, bylo na přelomu listopadu a prosince 1914 vysláno přes frontu jedenáct dobrovolníků. Těchto jedenáct hrdinů je v naší vojenské historii zapsáno jako přímí předchůdci československých parašutistů druhého odboje i agentů-chodců odboje třetího.

Banner kalendář hrdinů.

Mise skončila úspěchem – třem vyslaným družiníkům se skutečně domácí odboj kontaktovat podařilo, dalším třem se podařilo dosáhnout území budoucího Československa, ale kvůli nepříznivým okolnostem úkol splnit nemohli. Akce přinesla bohužel i ztráty. Jednomu dobrovolníku se nepodařilo překročit frontovou linii a vrátil se k jednotce, dva zůstali nezvěstní a dva se stali prvními popravenými mučedníky České družiny.

Zavázání očí při popravě odmítli

Antonín Grmela byl 9. prosince 1914 v Haliči spolu s Josefem Müllerem zatčen rakouským polním četnictvem. Oba byli 11. prosince 1914 eskortováni do Vadovic k rakouskému 4. armádnímu etapnímu velitelství, kde byli následující den shledáni vojenským soudem vinni z vyzvědačství a velezrady a odsouzeni k trestu smrti oběšením. Ortel byl vykonán ve dvě hodiny odpoledne 12. prosince 1914. Oba odsouzenci odmítli zavázání očí.

Katem obou Čechů byl údajně – k obveselení přítomných rakouských důstojníků – Čech, jménem Čepek. Za každého popraveného inkasoval po 20 korunách. Nebyl ve svém řemesle příliš zručný, Grmela se začal dusit, a aby popravu urychlil, musel se mu kat pověsit za nohy.

Od Valašského Meziříčí po Oděsu

Antonín Grmela se narodil 2. srpna 1891 ve Varšavě, která byla tehdy okupována Ruskem. Jeho otcem byl český výrobce nábytku a matka Polka. Antonín Grmela měl dvě sestry. Vystudoval polské gymnázium ve Varšavě a v roce 1905 odešel na odbornou školu ve Valašském Meziříčí. Připravoval se na převzetí otcovy továrny ve Varšavě a její pobočky v Moskvě, sbíral proto zkušenosti v nábytkářských firmách v Kyjevě a v Oděse.

Otec Antonína Grmely zemřel ve Varšavě v roce 1920 ve věku pouhých 58 let. Půl roku po něm zemřela i Grmelova matka ve věku 48 let.

V roce 1922 navštívil Evropu Grmelův bratranec Viktor Grmela z Rio de Janiera. Ve Vadovicích se mu podařilo objasnit poslední okamžiky obou odsouzenců a nalézt i místa jejich posledního odpočinku. Ostatky Antonína Grmely byly převezeny do vlasti v dubnu 1923 a za přítomnosti příbuzných byly pietně uloženy do rodinné hrobky ve Fryštáku.

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!