22. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Benedikt: Charisma Františka mě utvrzuje ve správnosti odchodu

Bývalý papež Benedikt se tento týden setkal ve Vatikánu se svým nástupcem Františkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý papež Benedikt se tento týden setkal ve Vatikánu se svým nástupcem Františkem. | foto: ČTK

VATIKÁN Emeritní papež Benedikt XVI. věří, že rozhodnutí k odchodu z čela římskokatolické církve mu vnukl bůh. Charisma jeho nástupce Františka ho prý každý den utvrzuje, že rozhodnutí bylo správné. Benedikt to podle katolického serveru Zenit řekl svému hostu, jenž si přál zůstat v anonymitě.

"Řekl mi to bůh," citoval odpověď bývalého papeže zdroj, jenž s Benediktem o důvodech jeho rezignace hovořil v bývalém vatikánském klášteře Mater Ecclesiae, který je nyní Benediktovým domovem. Benedikt XVI. překvapivě oznámil svou rezignaci 11. února a post opustil 28. února.

Nešlo o zjevení nebo něco podobného, ale o "mystickou zkušenost", popsal prý papež utváření přesvědčení, že má rezignovat. Byl to bůh, který v něm nechal uzrát "absolutní přání" zůstat sám jen s bohem, soustředěný v modlitbě, vysvětlil zdroj.

Agentura AFP připomíná, že 86letý Benedikt XVI. je velkým příznivcem racionálního myšlení a svým vyjádřením prý chtěl nepochybně utnout spekulace, které by jeho rozhodnutí dávali do souvislosti s konkrétním zázračným jevem.

Podle téhož zdroje emeritní papež také řekl, že zmíněná "mystická zkušenost" pokračovala i v měsících po odchodu z čela církve a potvrzovala mu správnost rozhodnutí. Dodal, že čím déle vnímá charisma svého nástupce Františka, tím víc chápe, že rozhodnutí bylo "vůlí boží".

Lidovky.cz, ČTK