18. ledna 2017 19:27 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Bývalý americký prezident Bush má zápal plic, leží na jednotce intenzivní péče

Nejstarší generace. George H. W. Bush, jenž stál v čele Bílého domu v letech... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší generace. George H. W. Bush, jenž stál v čele Bílého domu v letech... | foto: Archiv LN

USA Bývalý americký prezident George Bush starší má zápal plic a byl převezen na jednotku intenzivní péče. V nemocnici v texaském Houstonu byla kvůli únavě a kašli preventivně hospitalizována i jeho manželka Barbara.

Oznámili to ve čtvrtek pracovníci Bushovy kanceláře. Podle lékařů dvaadevadesátiletý Bush „pohodlně odpočívá“ poté, co mu lékaři pročistili dýchací ústrojí.

Bush byl převezen do nemocnice v sobotu kvůli dýchacím obtížím. Lékaři původně novinářům sdělili, že léčba zabírá. Jeho mluvčí vyjádřil přesvědčení, že bývalý prezident bude brzy propuštěn.

Bush, jenž byl hlavou USA v letech 1989-1993, žije v Houstonu se svou ženou Barbarou. Jeho syn George Bush mladší usedl v Bílém domě v roce 2001 a znovu byl zvolen v roce 2004. Bush starší je také otcem bývalého guvernéra Floridy Jeba Bushe, který loni neúspěšně usiloval o republikánskou nominaci do prezidentských voleb.

Bush starší se podle agentury Reuters v posledních letech pohybuje na kolečkovém křesle a v roce 2014 byl dvakrát hospitalizován, jednou na několik týdnů se zápalem plic a podruhé kvůli dýchacím potížím. V roce 2015 si po pádu v rodinné rezidenci ve státě Maine poranil krk. Od svých devadesátin se na veřejnosti příliš neobjevuje.

ČTK
M. Porubčan Přeji brzké uzdravení. 22:20 18.1.2017

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.