29. září 2010 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Další rána pro Cimrmany. Z divadla odchází Pavel Vondruška

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Pavel Vondruška (na archivní fotografii z roku 2000). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vondruška (na archivní fotografii z roku 2000). | foto: ČTK

PRAHA Divadlo Járy Cimrmana se musí vyrovnat s absencí dalšího herce. Krátce poté, co zemřel Ladislav Smoljak, od Cimrmanů odchází Pavel Vondruška (84). Vedení divadla to nechce komentovat. Podle informací LN jsou za Vondruškovým odchodem zdravotní důvody. To potvrdil i Zdeněk Svěrák. Sám herec si však stěžuje, že ho vyhodil.

Ředitelka divadla Jana Pazderníková nechtěla věc komentovat: "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekla serveru Lidovky.cz. Vondruškův odchod od Cimrmanů je však patrný ze stránek i-divadlo.cz. Jeho jméno je ze všech her, kde alternoval, vyškrtnuté.

Podle zdroje LN Vondruška odchází kvůli problémům na jevišti, herec už svou roli nezvládal. To potvrzuje i jeden ze zakladatelů Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák: "Pavel Vondruška ztrácel paměť, do poslední chvíle jsme mu pomáhali a udržovali ho na jevišti jak to šlo. Postupně těch rolí, které mohl hrát, ubývalo," řekl Svěrák LN.

Poslední hra, kde Vondruška vystupoval byla 'Cimrman v říši hudby', tam hrál takového 'popletu'. Z této role nebylo podle Svěráka patrné, jestli Vondruška takový skutečně je, nebo jestli jde jen o jeho divadelní postavu. Později i sám Vondruška uznal, že roli nezvládá a s Cimrmany skončí. "Je to věk, s tím se nedá nic dělat. Nejsme v nepřátelském vztahu, byli bychom rádi, kdyby mezi nás Pavel chodil dál," dodal Svěrák.

Vyhazov?
Vondruška si však v Blesku stěžuje, že ho Zdeněk Svěrák vyhodil. Důvodem měla být věta, kterou Vondruška pronesl krátce po Smoljakově smrti: "Smoljak je mrtvý, tak to už snad ani nemá smysl hrát. To je s divadlem konec." A to prý mělo Svěráka naštvat.

"Podíval se na mě přísně a procedil mezi zuby: Provedl jsi hroznou věc," řekl deníku Blesk Vondruška. Od té doby mu prý Svěrák nezavolal, aby se dohodli, jak má přijít hrát. Vondruška teď ale lituje svých slov: "Prostě mi to tak uklouzlo. V tu chvíli jsem to tak cítil, ale prostě nedomyslel, co říkám," dodal herec.

"Cimrman byl a doposud je můj život, jsem na tom teď psychicky vážně mizerně," říká Vondruška a stále doufá, že se celá věc urovná. "Já totiž opravdu čekám, že mně zazvoní jednou telefon a v něm mi Svěrák řekne: Přijď!"

Lidovky.cz, švMarta Bystrovová, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)
  • 5Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz