5. dubna 2014 21:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Herečka Jana Štěpánková vstoupila do televizní Dvorany slávy

Jana Štěpánková vstoupila do televizní Dvorany Slávy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Štěpánková vstoupila do televizní Dvorany Slávy. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Do televizní Dvorany slávy v anketě TýTý vstoupila divadelní, filmová a seriálová herečka Jana Štěpánková. Mezi nejvýznamnější osobnosti televizní obrazovky ji na slavnostním večeru ve vinohradském divadle uvedl herec Lubomír Lipský, jenž toto prestižní ocenění získal loni. Diváci Štěpánkovou znají například ze seriálu Taková normální rodinka či z filmu Účastníci zájezdu.

"Herec musí mít štěstí na role, a to já jsem díkybohu měla. Ale měla jsem taky štěstí na lidi: na rádce, o které jsem se mohla opřít a kteří mi dokázali poradit. A já bych jim dodatečně - tam nahoru - chtěla poděkovat," uvedla dojatá herečka, kterou publikum přivítalo ovacemi vestoje.

Štěpánková, jež letos oslaví osmdesáté narozeniny, se ve Dvoraně slávy připojila k hereckým kolegům Miroslavu Horníčkovi či Stelle Zázvorkové, scenáristovi Jiřímu Hubačovi, režisérům Ivovi Paukertovi a Františku Filipovi nebo ilustrátorovi Zdeňku Smetanovi.

Role? Sarkastické intelektuálky

Více o Janě Štěpánkové

Herečka, která se narodila 6. září 1934 v Žilině, podědila umělecké geny po obou rodičích. Matka, herečka Elena Hálková, byla vnučkou básníka Vítězslava Hálka. Jejím otcem pak byl dlouholetý člen činohry Národního divadla Zdeněk Štěpánek.

Širokou popularitu získala Štěpánková zejména televizními rolemi vtipných až sarkastických intelektuálek - právě takové postavy hrála v seriálech Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města nebo Ranč U Zelené sedmy.

Celoživotní láskou Jany Štěpánkové ale vždy bylo divadlo, jevištní prkna byla totiž jejím druhým domovem již od dětství. Ještě dlouho po sedmdesátých narozeninách hrála v pražském Divadle Na Jezerce nebo v Divadle Ungelt.

Na jevišti se objevila už v pěti letech, v Prodané nevěstě právě v Národním divadle. Absolvovala pražskou DAMU, krátce hrála v Pardubicích a koncem 50. let zamířila do Prahy. Nejprve do Divadla S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou) a v letech 1972 až 2001 byla v angažmá v Divadle na Vinohradech.

Před kamerou debutovala Štěpánková v roce 1952 v dramatu Otakara Vávry Nástup, výrazné role dostala ale hlavně v televizi. Její manžel, režisér Jaroslav Dudek, si ji vybral do "Rodinky" (1971) i "Nemocnice" (1977), obsazovali ji ale i další. Celkem vytvořila přes 60 televizních rolí, také v seriálech Bambinot, Synové a dcery Jakuba skláře nebo v právě uváděné První republice. Ve filmech byla k nepřehlédnutí ve Dvou lidech v zoo či Účastnících zájezdu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz