3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Nutili jsme Havla, aby se více hýbal, vzpomíná kdysi nejmladší poslanec

Jan Bubeník s přáteli daroval Havlovi sportovní vybavení, „aby dlouho vydržel“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Bubeník s přáteli daroval Havlovi sportovní vybavení, „aby dlouho vydržel“ | foto: Jan Bubeník

PRAHA Personalista, studentský aktivista z roku 1989 a nejmladší poslanec Federálního shromáždění Jan Bubeník vzpomínal, jak jako medik chtěl přimět Václava Havla, aby se více věnoval svému zdraví a začal cvičit.

V listopadu 1989 jsem byl studentem 4. ročníku Fakulty dětského lékařství UK a posléze se stal nejmladším poslancem Federálního shromáždění. Občas jsem byl pozván, abych se zúčastnil cest pana prezidenta, a tak jsem měl možnost ho trochu lépe poznat.

Nebylo žádným tajemstvím, že měl tak trochu bohémský životní styl. S kolegy mediky jsme se jednou bavili o tom, že by se pan prezident potřeboval začít hýbat, aby nám dlouho vydržel. Tak jsme s přáteli sehnali sportovní oblečení a vybavení a vydali se na jaře 1990 na Hrad a zkusili mu promluvit do duše ohledně pohybu a životního stylu.

Střídali jsme se se současným kardinálem Dominikem Dukou. Pan prezident si s námi mile pohovořil a připustil, že by se měl více hýbat, ale podle mých informací nakonec ‚poslal’ sportovní vybavení dál.

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.