Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jiřina Bohdalová v předstihu slavila „85“ v Divadle Na Jezerce

Jiřina Bohdalová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiřina Bohdalová. | foto: Lidové noviny

PRAHA Ovace vestoje patřily v neděli večer v závěru komedie skandinávského dramatika Bengta Ahlforse Paní plukovníková v pražském Divadle na Jezerce herečce a představitelce titulní role Jiřině Bohdalové. Začátkem května oslaví pětaosmdesátiny a závěr nedělní reprízy ji dokonale zaskočil.

Protože šlo o představení benefiční, navázal principál této scény Jan Hrušínský na tradici starých hereckých společností a předal jí první dárek - spolu s kyticí i symbolický šek na částku 30.000 korun jako výtěžek večera. „Je to bohulibý zvyk,“ reagovala oslavenkyně a připustila, že bývá sice pohotová, ale z milého překvapení je spíše dojatá. Po děkovačce jí gratulovali i další herci obsazení v této inscenaci - Libuše Švormová, Valérie Zawadská, Zdeněk Maryška, Veronika Jeníková, Jaroslav Satoranský a Zdeněk Hruška.

Hrušínský, jehož předkové působí na českých jevištích nepřetržitě od poloviny 19. století, tak vlastně pokračuje v tradici tehdy běžných benefičních představení, a to nejen proklamacemi, ale i konkrétním finančním darem. „Přičemž částka, která by kopírovala zmíněné jubileum, se nám nezdála zdvořilá,“ rozesmál publikum.

Jiřina Bohdalová nalezla před dvanácti lety Na Jezerce svou čtvrtou domácí scénu; po působení v Divadle ABC Jana Wericha, v Městských divadlech pražských a v Divadle na Vinohradech. „V tomto divadle jsem ráda a mám tu své diváky. Dávám jim něco a oni mi to vracejí,“ řekla.

„...jedno a totéž.“

„Máme to štěstí, že paní Bohdalová a Divadlo Na Jezerce jsou už dvanáct let jedno a totéž,“ řekl pak Hrušínský ČTK. Už když byl kluk, věděl, že jde o slavnou herečku, která znamenitě vypráví dětem pohádky.

„Když jsem byl o něco větší, pochopil jsem, že je nejenom slavná, ale i vynikající herečka, která má neuvěřitelně široký herecký rejstřík. Dovede zahrát role od těch nejkomičtějších až po ty nejtragičtější, což se nevidí každý den,“ dodal. Podle něj je Bohdalová přírodním úkazem a on sám patří k těm, kteří ji milují na jevišti i v zákulisí.

Cení si ji i v této hře se silným příběhem na hraně komična a životní tragédie. Bohdalová v ní už téměř osm let odzbrojujícím způsobem zahraje obrovské neštěstí, aby diváky vzápětí rozesmála. „Zaskočí je autentičností projevu a silou sdělení myšlenky. Prostředky, které používá, jsou přitom neokázalé a svým způsobem jednoduché. Ale málokdo to tak dovede,“ dodal principál.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...