11. února 2014 8:00, aktualizováno  8:29 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rodninová, která zapálila olympijský oheň, se omlouvá za fotomontáž Obamových

Ruskou poslankyni viní kvůli fotomontáži s Obamou z rasismu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruskou poslankyni viní kvůli fotomontáži s Obamou z rasismu | foto: printscreen/ YouTube

Někdejší slavná krasobruslařka, nyní ruská poslankyně Irina Rodninová, která společně s bývalým hokejistou Vladislavem Treťjakem zažehla olympijský oheň v Soči, se pokusila najít omluvu za fotomontáž s vyobrazením prvního páru USA, Baracka a Michelle Obamových, jakoby lačně hledících na banán.

"Vážím si Obamových a omlouvám se, že jsem dříve neobjasnila, že tento snímek či rasismus v jakékoliv podobě nepodporuji," napsala Rodninová podle internetového listu gazeta.ru.

Můžou za to hackeři, hájí se Rodninová

Obrázek, který se loni v září objevil na twitterovém účtu Rodninové, někdejší trojnásobná olympijská šampionka svedla na údajný útok hackerů. "Můj účet napadli hackeři. Při první reakci jsem měla projevit větší prozíravost," dodala.

Treťjak a Rodninová zapalují olympijský oheň.

Treťjak a Rodninová zapalují olympijský oheň.

Koláž s Obamovými a banánem vyvolala skandál, mnozí Rusové obviňovali poslankyni vládnoucí strany z rasismu. Zareagovalo i americké velvyslanectví v Moskvě připomínkou výroku amerického státníka Thomase Jeffersona, že "nesnášenlivost je nemoc zrozená z neznalosti". Poslankyně sice obrázek odstranila, ale na kritiku zareagovala poznámkou, že "Svoboda slova je svoboda! Své komplexy si řešte sami!".

Nynější omluvu připisují kritici podle serveru newsru.com obavě Rodninové, aby ji Washington nezrušil víza do USA, kde se dlouhá léta živila jako trenérka a také tam žije její dcera.

Lidovky.cz, ČTK