11. března 2012 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Lou Reed a Suzanne Vega si připomenou Havla

Suzanne Vega | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Suzanne Vega | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

NEW YORK Hudebník Loud Reed, zpěvačka Suzanne Vega a další místní hudebníci si v New Yorku předposlední březnový den připomenou zesnulého disidenta a prvního českého prezidenta Václava Havla.

Stane se tak na večeru, který se uskuteční v České národní budově na Manhattanu, kde sídlí i newyorské České centrum. "Už když Václav Havel zemřel, tak jsme přemýšleli, jakým způsobem bychom mohli dát lidem možnost se s ním rozloučit, protože New York přece jenom je daleko od Prahy," řekla ředitelka centra Pavla Niklová.

ČTĚTE TAKÉ:

Večer bude mít podobu rockového koncertu. Podle Niklové je to proto, že ve městě žije hodně muzikantů, jež Havel měl rád a kteří jej také obdivovali. "Byl to pro ně symbol svobody a umělce v jedné osobě," podotkla ředitelka. Dodala, že s přípravou večera pomáhal z Prahy Ivan Bierhanzl, který byl v minulosti například členem skupiny The Plastic People of the Universe.

Kromě Reeda či Suzanne Vega na koncertu vystoupí i legendární newyorská undergroundová kapela The Fugs v čele s Edem Sandersem.

Václav Havel a Lou Reed v Praze v lednu 2005

Václav Havel a Lou Reed v Praze v lednu 2005

Večer, který bude moderovat česká herečka žijící dlouhodobě v New Yorku Zuzana Stivínová, ponese název podle Reedovy písně Love Is Here To Stay (Láska tu zůstane). Kromě hudby vzpomínka na Havla nabídne i několik archivních filmových záběrů z období před rokem 1989. Promluví na ní také několik hostů včetně bývalého velvyslance při OSN a ředitele Knihovny Václava Havla Martina Palouše.

Živá hudba, tentokrát klasická, bude v Českém centru znít i 21. března, kdy tu vystoupí Pražská komorní filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Filharmonici zahrají díla Wolfganga Amadea Mozarta, Leoše Janáčka a Jana Václava Hugo Voříška. Ještě předtím zahrají ve Washingtonu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Z dalších akcí z jarního programu newyorského Českého centra upozornila Niklová například na čtvrtý ročník festivalu evropských filmů Disappearing Act, jenž se letos poprvé kromě České národní budovy uskuteční i ve Francouzském kulturním institutu a ve filmovém centru IFC. V květnu se pak v New Yorku představí další ročník festivalu nových českých filmů, který se letos po přestávce vrátí do Brooklynské hudební akademie. fcz mik

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz