1. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kam bych utekl? USA jsou stále možnost, i přes Trumpa, říká sochař David Černý

David Černý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA „A co kdybychom sjeli úplně stejný otázky jako minule – schválně, jestli se budou lišit odpovědi,“ dostal David Černý tvůrčí nápad, hned jak se celý v černém přiřítil na rozhovor.

Už v telefonu taky navrhl, že se sejdeme ve stejné kavárně, kde jsme dělali rozhovor před šestnácti lety, a upozornil mě, že bude mít na sobě prakticky totéž jako tehdy, „jen ksicht bude pomačkanější“. Že by se z někdejšího art teroristy stal na stará kolena konzervativec? Věk by na to měl – letos v prosinci mu už bude padesát.

LN: Jezdíte na motorce, lítáte ve vlastním letadle, teď to zkoušíte na okruhu – máte rád rychlost?

Tak když si jdu na poštu vyzvednout doporučenej dopis, hodně bych rychlost ocenil. Ono vždycky záleží na tom, v čem zrovna sedíte. Ve větroni člověk neoceňuje nejvíc rychlost, ale spíš svobodu: že si poletuje po obloze s ptáky, krouží s orly. Sám. A taky tam není signál... Rychlost? Asi ji mám rád, ale mě spíš baví akcelerace. A ježdění na okruhu byl absolutně skvělej zážitek. Jedete se závodním jezdcem, který vám říká, co máte dělat. 

Ale ani tam rychlost vlastně není nejdůležitější. Jde spíš o absolutní superpreciznost a koordinaci. A je to samozřejmě i hodně fyzicky náročný. I letecká akrobacie mně přijde míň náročná než ježdění na okruhu. Protože ve vzduchu, když tedy člověk zrovna neletí Red Bull Air Race, není žádnej strašidelnej průšvih, jestli se seknete o dva metry na jednu stranu nebo na druhou. Země je relativně pořád daleko. Ale když projíždíte „dvě kila“ zatáčku na úplný hraně, chyba může bejt hodně malá, ale hodně drahá.

David Černý.
David Černý.

LN: Prý jste si udělal papíry dokonce i na dopravního pilota.

Já mám hotové zkoušky na ATPL (Airline Transport Pilot Licence), přesněji ATPL (A) – frozen, což znamená, že mám všecky potřebné licence, a kdybych si udělal typovou zkoušku na 737, můžu nastoupit jako pilot.

LN: Měl jste někdy z něčeho strach?

Určitě. Mnohokrát. Párkrát i ve vzduchu. Ale větší strach mám pod vodou, při potápění. Nějak mám daleko větší respekt ke sloupci vody nad sebou než k počtu feetů pod sebou. Ale největší strach je, že mě někde vyfotěj na okresce.

LN: Když jsem se vás minule ptala, co si myslíte o Češích, řekl jste, že prototyp Čecha je „nepromíchaná, nezajímavá, lehce zkendlíkovatělá, taková jakoby nevopálená hmota. Spíš zemědělec, který, vzhledem k tomu, že pojal to špatný z židovstva tady, je trochu hrabivej a vychcanej. Současně je to trochu posera.“ Zlepšilo se to za těch šestnáct let, nebo ještě zhoršilo?

No, když se podívám na naše zastupitele, tak bych řekl, že se to dost zhoršilo. A ta odpornost na Hradě... to je už za úrovní nadávek. Opravdu to, co se děje teď v politice, je neverbalizovatelně ohavné. A ve vedení parlamentu komunista s rasistou?!

LN: Pár let jste žil ve Spojených státech. Co si myslíte o nich?

Myslím, že Spojené státy mají – hned po Zemanovi – druhýho nejhnusnějšího prezidenta na světě. Já nebyl ve Státech několik let, ale teď tam zrovna pojedu kvůli práci, budu dělat velikou sochu v Los Angeles, v Beverly Hills. Mně se ale zdá, že i když to všude jde od deseti k pěti, všude se to zhoršuje a znepěkňuje, tak ještě pořád přese všecko je Amerika jedna z mála zemí, kde bych byl schopen žít. Když si člověk zhnusen poměry řekne: „Tak kam bych tak zdrhnul?“, Státy pro mě jsou pořád ještě možnost útěku. Míst, kam zdrhnout, už není mnoho.

Celý rozhovor se sochařem Davidem Černým o řízení závodního porsche, pilotování boeingu a blížící se padesátce si přečtete v magazínu Pátek LN, který vychází 1. prosince.

V magazínu dále najdete:

  • Třetí a závěrečný díl miniseriálu Muži vs. ženy, tentokrát věnovaný třetímu pohlaví, tedy o lidech, kteří se necítí být ani mužem, ani ženou.
  • Ukázku čtyř rozhovorů z právě vydané knihy redaktorky magazínu Pátek LN Marie Frajtové s předními českými lékaři.

Najdete na Lidovky.cz