6. srpna 2014 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nedostala dům. Mandelova exmanželka napadla jeho závěť

Nelson Mandela se svou ženou Winnie opouští po 27 letech strávených za mřížemi věznici Victor Verster (11. února 1990). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela se svou ženou Winnie opouští po 27 letech strávených za mřížemi věznici Victor Verster (11. února 1990). | foto: © ReutersČeská pozice

JOHANNESBURG Winnie Madikizelaová-Mandelová, druhá manželka bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely, právně napadla jeho závěť. V dopise, který zaslal její právník správcům Mandelovy pozůstalosti, tvrdí, že její děti mají nárok na dům ve vesnici Qunu, kde prožil slavný bojovník proti apartheidu své dětství a byl zde po své smrti pohřben. Informovala o tom agentura Reuters.

Mandela zemřel po dlouhé nemoci loni 5. prosince ve věku 95 let Winnie Madikizelaová-Mandelová se s jihoafrickým politikem rozvedla v roce 1996. Manželé byli 38 let, z toho 27 let strávil Mandela ve vězení za své politické aktivity v boji proti tehdejšímu režimu rasové segregace v JAR.

Ve své nynější žádosti tvrdí, že nemovitost v Qunu odkoupila v roce 1989, když byl Mandela ještě ve vězení. Podle místních tradic má tak prý k domu vlastnické právo a nezáleží na tom, že se následně rozvedli.

Mandelovy vztahy

Nelson Mandela byl třikrát ženatý.

  • Jeho první manželkou byla Evelyn Maseová, se kterou byl 12 let do roku 1957. Měl s ní čtyři děti, z nichž tři již zemřely.
  • S druhou manželkou Winnie měl dvě dcery.
  • Jeho třetí ženou se stala Graça Machelová, vdova po mosambickém prezidentovi Samorovi Machelovi.

Bývalý jihoafrický vůdce po sobě zanechal majetek v hodnotě kolem 46 milionů randů (přes 84 milionů korun). Rozdělil ho mezi rodinu, své spolupracovníky, školy, kde se učil a studoval, a rovněž stranu Africký národní kongres (ANC). Určitý finanční obnos získaly i Mandelovy děti a vnoučata.

Winnie Madikizelaové-Mandelové prý nepřipadlo podle poslední vůle vůbec nic. Tři nemovitosti pak zesnulý politik odkázal rodinné nadaci Nelson Rolihlahla Mandela Family Trust. Právě jednu z nich nacházející se v Qunu by Mandelova druhá žena chtěla zpátky pro své dcery Zindzi a Zenani a jejich děti.

Napadení poslední vůle je poslední ze série nejrůznějších rozbrojů, které zmítají Mandelovou rodinou. Jedním z nejvážnějších konfliktů byl spor mezi Mandelovým vnukem Mandlou a nejstarší dcerou Makaziwe. Zlou krev v příbuzenstvu vyvolalo Mandlovo rozhodnutí pohřbít ostatky tří Mandelových dětí v Mvezu, kde se 18. července 1918 Mandela narodil.

Nelson Mandela (1918-2013) - život v deseti obrazech

Jihoafrický soud ale loni - ve chvíli, kdy už Mandela ležel ve vážném stavu v nemocnici - rozhodl ve prospěch Makaziwe, která si přála, aby se ostatky vrátily do Qunu, kde byly původně pochovány.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.