24. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Obamova obliba stoupla. Pro dvě třetiny Američanů je sympatický

Barack Obama neskrýval při televizním vystoupení slzy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama neskrýval při televizním vystoupení slzy | foto: Reuters

WASHINGTON Méně než třetina Američanů považuje prezidenta Baracka Obamu za nadprůměrnou hlavu státu. Za sympatického jej na druhou stranu považují téměř dvě třetiny z nich, což je za poslední tři měsíce významný nárůst. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a společnosti GfK.

Obama v těchto dnech začíná svůj šestý rok v prezidentském úřadě. Velké či alespoň nějaké sympatie v průzkumu současnému šéfovi Bílého domu vyslovilo 58 procent dotázaných, což je o devět procent více než loni v říjnu. Tehdy však byla kvůli sporům s republikány ovládaným Kongresem ochromena činnost vlády, zatímco nyní nečelí Obama žádnému tak akutnímu problému.

ČTĚTE TAKÉ:

Po pěti letech v úřadu jej vidí jako vynikajícího či nadprůměrného prezidenta 31 procent Američanů, zatímco 42 procent označilo jeho vládnutí za podprůměrné či slabé. Od jeho znovuzvolení před více než rokem tak první skupina o šest procent oslabila, za což podle AP může především jeho částečný pokles popularity mezi voliči demokratů, zejména liberálně smýšlejícími.

Průzkumu se v polovině ledna zúčastnilo 1060 dospělých Američanů.

Lidovky.cz, ČTK