31. prosince 2014 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Novoroční řeč Merkelové: Ne protiislamistům, držme při sobě

Kancléřka Angela Merkelová při novoročním projevu zveřejněném 30. prosince 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléřka Angela Merkelová při novoročním projevu zveřejněném 30. prosince 2014. | foto: ČTK

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová ve svém předem zveřejněném novoročním projevu k národu vyzývá Němce, aby se nepřidávali k hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které v posledních týdnech pravidelně pořádá mnohatisícové demonstrace v Drážďanech.

Kancléřka mimo jiné zdůraznila nutnost větší soudržnosti Němců a s odkazem na ukrajinskou krizi prohlásila, že nepřipustí, aby Rusko beztrestně porušovalo mezinárodní právo. Podle komentáře agentury Reuters použila Merkelová ve svém poselství, které německé televize odvysílají ve středu večer, nezvykle silná slova.

ČTĚTE TAKÉ:

Organizátoři protiislámských demonstrací v Německu mají podle Merkelové srdce naplněná předsudky, chladem a nenávistí. Ačkoli na svých shromážděních vykřikují heslo „My jsme národ“, které se skandovalo při pádu berlínské zdi před 25 lety, tak tím prý ve skutečnosti myslí, že přistěhovalci k nim kvůli své barvě pleti či vyznání nepatří.

Uprchlíci před smrtí

„Proto říkám všem, kteří na takové demonstrace chodí: Nenásledujte ty, kteří je svolávají!“ prohlásila Merkelová. Dodala, že je samozřejmé, že Německo pomáhá těm, kteří v zemi hledají útočiště. „Mnoho z nich doslova uteklo smrti,“ řekla s odkazem na letošní válečné konflikty a případy násilí.

Ke svým slovům Merkelová připojila životní zkušenosti jistého iráckého Kurda, který se již před lety z obav o život uchýlil do Německa. Řekl prý, že to nejdůležitější pro něj bylo, aby děti mohly bezstarostně dospívat. „Je to snad ta největší poklona, kterou člověk může naší zemi složit. To, že děti pronásledovaných zde beze strachu mohou dospět,“ uvedla Merkelová.

Soudržnost vede k úspěchu

Dalším tématem kancléřčina projevu bylo to, aby lidé v nadcházejícím roce ještě více přispěli k soudržnosti a pospolitosti země. „To dělá naši zemi lidskou a úspěšnou,“ řekla. Jako paralelu připomněla letošní vítězství Německa na světovém fotbalovém šampionátu. „Cítíme, jaké hodnoty soudržnost v naší zemi má. Je základem našeho úspěchu.“

K jednotě vyzvala kancléřka i na evropské úrovni, především pak v reakci na počínání Ruska během nynější ukrajinské krize. „Není jakýchkoli pochyb, že chceme v Evropě bezpečí společně s Ruskem, ne proti Rusku,“ řekla.

„Stejně tak ale není žádných pochyb, že Evropa nemůže a nebude respektovat údajné právo silnějšího, který nectí mezinárodní právní normy,“ prohlásila.

Semknutá Evropa

Kancléřka dodala, že Evropa se již rozhodla, že se nenechá rozdělit, nýbrž bude rozhodněji než kdy dříve vystupovat jednotně, aby uhájila své mírové uspořádání a své hodnoty. A právě tato jednota je podle Merkelové klíčová k překonání krize na Ukrajině a k prosazení práva.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!