Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Na vlně odchodů se veze i Čtvrtníček: Vydělal jsem si 32 milionů, končím

Petr Čtvrtníček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čtvrtníček | foto: Lidové noviny

PRAHA Konec kariéry nedávno oznámila šansoniérka Hana Hegerová, skupina Psí vojáci a zpěvačka Marie Rottrová. Výsluní slávy a obdiv fanynek se rozhodl opustit i populární mystifikátor a pražský rejdař Petr Čtvrtníček.

"Můj život v umění se naplnil, nyní už se budu věnovat pedagogické práci," uvádí herec, režisér, dramatik a v posledních letech i hudebník Petr Čtvrtníček v prohlášení, které poskytla jeho mediální zástupkyně Uljana Donátová.

Praví se v něm, že během své třicetileté kariéry ztvárnil přes padesát rolí ve filmu, televizi a na prknech domovského Divadla Na zábradlí a vydělal prý bezmála 32 milionů korun. Sám Čtvrtníček nechtěl odchod pro server Lidovky.cz komentovat. Nad jeho zprostředkovaným prohlášením se proto vznáší důvodné podezření, zda je myslí opravdu upřímně...

Kariéru ukončí Vykuřpytlem

"Poslední rozloučení s umělcem se koná v polovině září v Divadle Na zábradlí, které uvede reprízu jeho vrcholného díla, kultovní hry President vykuřpytel," dodala Donátová.

S KONCI KARIÉRY SE ROZTRHL PYTEL

Ohlasy tohoto jeho projektu byly však nejen při sobotní premiéře na tomto jevišti, ale i v dnešním tisku rozporuplné.

ČTĚTE CELOU RECENZI LN:

Lidové noviny citovaly Čtvrtníčkova slova, že "reklama se dá udělat na všechno a že lidé zaplní sál bez ohledu na obsah a formu". Místo avizované "hrdé zpěvohry" se totiž diváci dočkali pouze koncertu "home metalové" skupiny Buzerant a několikaminutové Čtvrtníčkovy amatérské pantomimy doprovázené hudbou a výkřiky jmenovaného a dvou jeho spoluhráčů.

Petr Čtvrtníček a jeho představení President Vykuřpytel.

O přesném termínu reprízy hry President vykuřpytel neměla Donátová bližší informace. Podle internetových stránek Divadla Na zábradlí by se však mohla uskutečnit v sobotu 17. září, kdy tato scéna avizuje Den otevřených dveří.

BILLBOARDY, BAFUŇÁŘI A FALEŠNÍ SOBI

Čtvrtníček již krátce po roce 1989 pracoval na pořadech společnosti Febio Fera Feniče, jako například Česká soda. Tou provázel mezi lety 1993 a 1997. V roce 2006 začal moderovat pořad ČT Kinobox, použil zde roli reportéra, která jej provází už od dob České sody.
V současné době se šíří internetem video, na němž Petr Čtvrtníček (na záběrech z České sody) uvádí otázku Václavu Klausovi (Klausova odpověď pochází z roku ze Silvestra 1989, kdy se slavilo zvolení Václava Havla do funkce prezidenta a objevila se v pořadu Videožurnál, který nyní vysílá ČT24).

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?

V roce 2005 vytvořil Čtvrtníček spolu s Jiřím Lábusem divadelní hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? vycházející z policejních odposlechů úplatných fotbalových činovníků. Některé pasáže z představení zlidověly.

Reklamní tvorba

V roce 2006 se stal tváří reklamy telefonního operátora, která parodovala tradiční Vánoce. V reklamách se objevují norské vzory na oblečení, čivavy jako falešní sobi, plné pytle SMS a podobné narážky. Na tuto reklamu vzniklo několik parodií.

Mírový sbor a Koncert pro Žaluda

Čtvrtníček byl také členem hudební recesistické skupiny Mírový sbor z Uherského Hradišťa s nimiž vydal CD Hoši děkujem! Skupina natočila videoklip k písni Citronová holka a několik televizních pořadů.

Jako reakci na označení pánů Žaluda, Nováka a Slamečky za homosexuály vedoucím odborářů Jaromírem Duškem s hudební skupinou Buzerant (vystupující v divadelním představení Blanche a Marie) uspořádal také Koncert pro Žaluda.

Politická satira

Billboard s Petrem Čtvrtníčkem si střílí z Jiřího ParoubkaV létě 2009 se na mušku recesisty dostala volební kampaň ČSSD. Se soucitným výrazem na tváři se objevil na billboardech podél silnic, které provedením připomínaly billboardy ČSSD, se sloganem "Je přece správné zastat se slabšího."

Parodoval tak tehdejší předvolební heslo sociálních demokratů, podle nichž "je přece správné zastat se slabšího".

Petr Čtvrtníček paroduje Stanislava Grosse na billboarduUž předtím si Čtvrtníček utahoval z billboardů Stanislava Grosse, když zveřejnil reklamu se svým obličejem a sloganem "Jsem sociální demokrat. Myslím to upřímně".

Billboardovou legrácku si ale Čtvrtníček dovolil už v roce 1998. Plakát o rozměrech deset krát dvacet metrů tehdy pověsil na podstavec bývalého Stalinova pomníku na Letné. Chtěl tak upozornit na svůj silvestrovský pořad Čtvrtníček, Šteindler a Vávra heute. Reklamní akce byla parodií na kampaň ODS před senátními volbami. Tehdy z Letné na Prahu shlížel z plakátu Václav Klaus v nadživotní velikosti s heslem "Myslíme jinak".

S bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem také Čtvrtníček nafotil sérii snímků, ve kterých oba vystupovali nazí v koupelně. Parodoval tak aféru s fingovanými fotografiemi Vlastimila Tlustého s milenkou ve vířivce.

S přítelem Pavlem Bémem také natočil klip ve stylu "falešných sobů", který podporoval primátorovu kandidaturu na sněmu ODS.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...