8. prosince 2010 9:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

OBRAZEM: Lagerfeld nafotil bohyně, mezi nimi i Julianne Moore

Loňský kalendář Pirelli: Hera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loňský kalendář Pirelli: Hera | foto: Karl Lagerfeld / kalendář Pirelli 2011

"Řecko-římská civilizace má etiku krásy, která nám dnes chybí," říká Karl Lagerfeld, mnohostraný umělec, jehož smysl pro umění a estetiku je celosvětově proslulý. Na téma Mytologie proto nafotil kalendář Pirelli pro rok 2011. Herečku Julianne Moore například proměnil v bohyni Héru. Podívejte se na fotografie.

Po nesmrtelné edici Čína 2008 fotografa Patricka Demarcheliera, portrétu Botswany 2009 Petera Bearda a Brazílii 2010 Terryho Richardsona, byla veřejnosti představena 38. edice jedinečného kalendáře Pirelli s názvem Mytologie. V pařížském studiu v Rue de Lille ji nafotil Karl Lagerfeld.

Kalendář odráží jednu z Lagerfeldových nejhlubších vášní – řeckou a římskou mytologii, příběhy o původu lidstva vyprávěné prostřednictvím bohů a bohyň, hrdinů a hrdinek.

„Je to mé oblíbené náboženství: jeden bůh pro všechny příležitosti. Jsem polyteista, všechna dnešní náboženství jsou současná, ale já dávám přednost mytologii, která se obejde bez pekla, hříchu a bez odpuštění. Potřebujeme se vrátit k ukázněné formě krásy Antiky,“ řekl Lagerfeld.

Kalendář poputuje do dražby

Kalendář si nemůžete koupit jen tak kdokoli. Tiskne se ho vždy jen omezené množství a každý má své pořadové číslo. Společnost Pirelli kalendář věnuje vybraným zákazníkům, ale i různým osobnostem. Jeden výtisk obrdží například prezident Václav Klaus.

Možnost získat kalendář Pirelli 2011 tu ale je. Výtisk s pořadovým číslem 4115 věnuje firma do veřejné internetové aukce v České republice. Výtěžek z dražby získá Masarykův onkologický ústav, který peníze použije na nákup aktivních antidekubitních matrací.

Aukce proběhne 14. prosince od 9 hodin na serveru iDnes.cz.


Kalendář obsahuje celkem 36 fotografií. Všechny jsou černobílé, což propůjčuje obrazům charakter, vyzvedává krásu figur představených v ostrém kontrastu a prostřednictvím pečlivě využitého světla jim dodává určitou trojrozměrnost.

„Modelky a modelové oživují tyto nové hrdiny a představují nový koncept krásy,” řekl Karl Lagerfeld. Krása, mládí, uctívání formy a touha zobrazit tento nový koncept krásy a ztělesnit modernost v mytologii jsou z kalendáře více než zřejmé.

Julianne Moore a celá plejáda světových modelek
Nejvýznamější bohyni z řecké mytologie Héru ztvárnila herečka Julianne Moore. „Jako manželku Dia a matku Olympského božstva jsem chtěl herečku. Julianne je krásná žena – mnohem plnější než mladé dívky pod olivovníky. Je velmi drahou přítelkyní,“ vysvětluje svou volbu Lagerfeld.

Na fotografiích dále zapózovala celá řada modelek. Bianca Balti a Elisa Sednaoui z Itálie, dánská modelka Freja Beha Erichsen a brazilská modelka Isabeli Fontana.

Dále polské modelky Magdalena Frackowiak a Anja Rubik, australská modelka Abbey Lee Kershaw, Lakshmi Menon z Indie, americké modelky Heidi Mount a Erin Wasson, ruská modelka Natasha Poly, holandská Lara Stone a kanadská modelka Daria Werbowy. Z rakouska přijela Iris Strubegger a Jamajku zastoupila Jeneil Williams.

Mezi pěti muži jsou Baptiste Giabiconi a Sébastien Jondeau z Francie, Američané Brad Kroenig a Garret Neff a Brit Jake Davis.

Kalendář firmy Pirelli (výrobce pneumetik) vychází již od roku 1964. Každoročně představuje světovou fotografickou událost. Podíleli se na něm světoznámí fotografové: např. Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh, Bruce Weber či Peter Demarchellier. Pro rok 2011 se pod kalendář podepsal módní návrhář, fotograf, vydavatel, designér a také filmový režisér Karl Lagerfeld.

glu, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!