9. prosince 2015 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Angela Merkelová se stala osobností roku časopisu Time

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: Twitter Time.com

NEW YORK Osobností letošního roku amerického časopisu Time je německá kancléřka Angela Merkelová. Oznámila to šéfredaktorka časopisu Nancy Gibbsová, podle níž redakce ocenila její roli morální vůdkyně či její vstřícný přístup k uprchlíkům. Titul obvykle Time uděluje člověku, který v končícím roce nejvíce ovládl zpravodajství a veřejný život.

Jednašedesátiletá politička podle magazínu „po své zemi chtěla více, než by si většina politiků troufla“ a „byla vytrvalou morální vůdkyní“.

Merkelová byla letos výraznou postavou při snaze o řešení ukrajinského konfliktu, řecké dluhové krize a především přílivu uprchlíků do Evropy. Za vstřícný přístup vůči migrantům byla kritizována politiky řady evropských zemí a ztratila část popularity německých voličů.

Německá kancléřka Merkelová s afghánským prezidentem Ghaním.
Německá kancléřka Angela Merkelová na konferenci OSN o změně klimatu.

„Svým pohledem na uprchlíky jako na oběti hodné záchrany spíše než na vetřelce, které je třeba zapudit, vsadila tato žena vychovaná za železnou oponou na svobodu,“ uvedla Gibbsová ve zdůvodňujícím textu. Loni udělil Time prestižní titul kolektivně lékařům, zdravotníkům a dalším lidem bojujícím proti ebole. O rok dříve se jeho nositelem stal papež František.

Anketa

Je právě Merkelová tou pravou osobností roku?

ANO 185
NE 578
NEVÍM 10
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!