6. března 2011 12:10, aktualizováno  13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Po těžké nemoci zemřel herec Rostislav Čtvrtlík, bylo mu 47 let

Rostislav Čtvrtlík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rostislav Čtvrtlík | foto: ČTK

PRAHA Ve věku 47 let zemřel dabér, herec a dlouholetý člen pražského Divadla pod Palmovkou Rostislav Čtvrtlík. Podlehl těžké nemoci, s kterou bojoval několik let, sdělila Barbara Tůmová z Divadla pod Palmovkou. Čtvrtlíka lidé mohou mimo jiné znát díky postavě Chandlera, jemuž propůjčil hlas ve známém televizním seriálu Přátelé.

Čtvrtlík pochází z Olomouce, kde se v listopadu 1963 narodil. Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Lipníku nad Bečvou a poté herectví na pražské DAMU.

Nová éra Divadla pod Palmovkou
První angažmá získal v brněnském Státním divadle, v roce 1992 odešel do Divadla pod Palmovkou, kde působil dodnes. Podle Tůmové patřil do skupiny herců, kteří společně s ředitelem a uměleckým šéfem Petrem Kracikem vytvářeli novou éru tohoto divadla.

Jednou z Čtvrtlíkových nejslavnějších rolí byla role Lennieho ve
Steinbeckově hře O myších a lidech, která měla v Divadle pod Palmovou 300 repríz. Diváci ho mohli například vidět i jako Cheeche v Allenových Výstřelech na Broadwayi, jako Kreónta v Sofoklově Oidipu vladaři nebo jako Otu v Procházkově Ještě jednou, profesore. Ztvárnil i Samka v inscenaci dramatu Gabriely Preissové Gazdina roba či náčelníka Bromdena ve Wassermanově Přeletu nad kukaččím hnízdem. Na jevišti Divadla pod Palmovkou stál Čtvrtlík naposledy loni v červnu a své poslední představení odehrál loni v září na zájezdě ve Dvoře Králové v inscenaci Roberta Bolta Ať žije královna!Hostoval také v Divadle v Celetné, v Divadle ABC, v Divadle Na Fidlovačce a v Divadle v Řeznické, zahrál si i v řadě televizních filmů. Vedle toho se i hojně věnoval televiznímu i filmovému dabingu.

ČTK

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz