20. března 2018 19:23 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Popel zesnulého fyzika Hawkinga bude uložen ve Westminsteru. Vedle Darwina či Newtona

Z přednášky Stephena Hawkinga. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z přednášky Stephena Hawkinga. | foto: Reuters

LONDÝN Popel britského fyzika Stephena Hawkinga, který zemřel 14. března, bude uložen ve Westminsterském opatství v Londýně. Pohřbeni jsou tam kromě jiných fyzik Isaac Newton a přírodovědec Charles Darwin. Hawking zemřel ve věku 76 let.

Věnoval se tématům vzniku vesmíru, černých děr nebo propojením Einsteinovy obecné teorie relativity s kvantovou mechanikou. Ve 21 letech u něj lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, takže větší část života strávil na kolečkovém křesle. 

Hawking s dcerou Lucy.
Stephen Hawking.

Westminsterské opatství je podle agentury Reuters místem posledního odpočinku 17 panovníků a několika nejvýznamnějších osobností britské historie. Jeho představitelé dnes oznámili, že mše za Hawkinga se bude sloužit později v letošním roce a při ní bude uložen popel. 

„Je naprosto správné, že se ostatky profesora Stephena Hawkinga uloží v katedrále, poblíž těch významných vědců,“ sdělil v prohlášení děkan opatství John Hall. Pohřbení ve Westminsterském opatství je zřídka využívaným znamením úcty, píše Reuters. Naposledy tam byli z vědců uložen průkopník jaderné fyziky Ernest Rutherford v roce 1937 a objevitel elektronů Joseph John Thomson v roce 1940.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz