Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Z novináře diktátorem. Itálie si připomíná 130 let od narození Mussoliniho

Benito Mussolini | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benito Mussolini | foto: Lidovky.cz

PREDAPPIO/PRAHA Italský fašistický politik Benito Mussolini, který se narodil před 130 lety, 29. července 1883, se k moci v roce 1922 dostal díky touze řady Italů po obnově stability a velmocenském postavení země. Záhy se z něj však stal diktátor, jehož armáda zabila desetitisíce civilistů.

Mussolini byl nakonec od moci samotnými Italy odstaven a na sklonku druhé světové války, 28. dubna 1945, bez soudu zastřelen, když se pokoušel se svou milenku uprchnout do Švýcarska. Obě mrtvoly byly pro výstrahu pověšeny za nohy na milánském náměstí Loretto.

Mussolini byl povoláním učitel, živil se ale všelijak a než nastoupil do první světové války, působil i jako šéfredaktor socialistického stranického listu. V té době také sepsal pojednání Jan Hus, muž pravdy. Za kladný postoj k husitství a propagování vzniku legií a samotného československého státu byl Mussolinimu v roce 1926 udělen v Československu Řád Bílého lva.

Mussolini, který v roce 1919 založil první fašistickou organizaci, se chopil moci na podzim 1922, kdy jeho fašistické oddíly v černých košilích provedly slavný pochod na Řím a král ho pověřil sestavením vlády. V průběhu 20. let Mussolini zakázal všechny ostatní politické strany a záhy začal uplatňovat expanzivní zahraniční politiku. V roce 1935 napadl Etiopii, v roce 1939 obsadil Albánii a následující rok se po boku nacistického Německem zapojil do druhé světové války.

ČTĚTE TAKÉ

Po vylodění Spojenců na Sicílii v létě 1943 fašistická Velká rada převedla výkonnou moc na krále a Mussolini byl internován. Osvobodil ho ale německý vzdušný výsadek, takže v září 1943 založil Mussolini na severu Itálie ovládaném Německem republiku s hlavním městem v Saló.

Mussolini měl s manželkou Rachele (1890-1979) pět dětí. V politice nyní působí jejich vnučka Alessandra Mussoliniová (47), která je poslankyní italského parlamentu a v letech 2004 až 2008 byla též europoslankyní. Matkou Alessandry je sestra herečky Sophie Lorenové.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!