12. října 2015 20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ruský levicový opozičník Udalcov zahájil ve vězení hladovku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Ruský levicový opoziční aktivista Sergej Udalcov čeká v soudní hale na slyšení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský levicový opoziční aktivista Sergej Udalcov čeká v soudní hale na slyšení. | foto: AP

MOSKVA Vězněný ruský opozičník Sergej Udalcov zahájil v sobotu hladovku na protest proti svému umístění na samotku, jež považuje za nezákonné. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na Udalcovovu manželku Anastasiju.

Levicový radikál Udalcov byl loni v červenci s dalším opozičním aktivistou Leonidem Razvozžajevem odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení za protesty, které v květnu 2012 provázely třetí nástup Vladimira Putina do funkce hlavy státu. Demonstrace vyústily ve střety s policií, při nichž byly desítky osoby zraněny a přes 400 lidí zatčeno.

„Sergej v sobotu zahájil hladovku na protest proti svému převedení na samotku,“ sdělila v pondělí jeho žena Anastasija agentuře AFP. Postup vězeňské správy je podle ní nezákonný a jeho cílem je zabránit předčasnému propuštění Udalcova.

Žádost o předčasné propuštění

„V posledních dnech jsme se v telefonickém rozhovoru zmínili o případné žádosti o předčasné propuštění. Ale okamžitě poté byl převeden do izolace pod falešnou záminkou, že opustil zónu, v níž se směl pohybovat,“ uvedla Udalcovova manželka.

Opozičníkův advokát Dmitrij Agranovskij vysvětlil, že umístění vězněného na samotku je trest, který umožňuje vězeňské správě odmítnout v následujících šesti měsících žádosti o předčasné propuštění. Správa vězeňského zařízení v Tambově, kde je Udalcov držen, se odmítla k této informaci vyjádřit. Trest by měl Udalcovovi a Razvozžajevovi vypršet v srpnu 2017.

Politický a vykonstruovaný proces

Kritici režimu označují proces za politický a vykonstruovaný se záměrem přesvědčit veřejnost, že masové demonstrace proti Putinovu režimu na přelomu let 2011 a 2012 pořádala hrstka extremistů v žoldu ciziny. Podkladem pro proces se stal snímek Anatomie protestu, který odvysílala prokremelská televize poté, co záběry diskreditující opoziční aktivisty údajně dostala od neznámého zdroje.

ČTK
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz