Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tarantino: Diváci na násilí ve filmu slyší, sám jsem jeho fanda

Lidé

  16:27
LONDÝN/PRAHA - Podle slov amerického scenáristy a režiséra Quentina Tarantina je filmové zobrazení vyhroceného násilí tím nejlepším způsobem, jak ovládnout emoce diváků.

Quentin Tarantino foto: ČTK

"Násilí je tou nejvděčnější formou filmové zábavy," uvedl v rozhovoru pro Britskou akademii filmového a televizního umění (BAFTA) šestačtyřicetiletý Quentin Tarantino, autor kultovních snímků Pulp Fiction: Historky z podsvětí či Kill Bill.

Nezávislý americký scenárista, režisér a herec nešetřil záběry plnými násilí a krveprolití již od svého debutu z roku 1992 s názvem Gauneři (Reservoir Dogs). Scéna, v níž dochází k mučení, a potažmo celý film se záhy staly terčem kritiků a dodnes vyvolávají otázky ohledně dodržování etických pravidel na filmovém plátně.

Tarantino krví nešetří - a má úspěch.

Tarantinův rukopis upevnilo do absurdní míry vyhrocené množství krve, crčící téměř bez ustání v již zmíněném dvoudílném trháku z let 2003–04 Kill Bill, ovšem ani v režisérově nejnovějším snímku Hanebný pancharti (Inglourious basterds) v hlavní roli s Bradem Pittem není krajní brutality pomálu. A přesto nalákal do kin po celém světě miliony nadšených diváků.

Anebo možná právě proto – jak tvrdí sám režisér. Podle jeho slov netouží filmoví diváci po ničem jiném než vidět "krve tolik jako z prasete".

Quentin Tarantino

"Netajím se tím, že jsem velkým fanouškem násilí ve filmu," uvedl Tarantino podle britského listu The Guardian. "Já dokonce věřím, že Thomas Edison vynalezl filmovou kameru, aby bylo možné zachytit, jak se lidé navzájem mlátí. Je nepředstavitelné, jak takové věci působí na diváky," dodal svérázně.

QUENTIN TARANTINO

Z uvaděče v kině nezávislým filmařem

Celým jménem Quentin Jerome Tarantino se narodil 27. března 1963 v americkém státě Tennessee. Jeho otec je italského původu, matka napůl Irka, napůl indiánka z kmene Čerokézů.

Filmovou kariéru začal jako uvaděč v kině, obsluhoval videopůjčovnu, coby obdivovatel hororů se rozhodl věnovat scenáristice a částečně také herectví. Posléze začal podle svých scénářů filmy také sám režírovat.

Jako nezávislý režisér proslul začátkem 90. let. Nejúspěšnějšími snímky jsou Gauneři (Reservoir Dogs, 1992), Pulp Fiction – Historky z podsvětí (1994), Jackie Brownová (1997), Kill Bill (2003–04) a Hanebný pancharti (Inglourious Basterds, 2009).

Tarantino je držitelem ocenění Americké filmové akademie – Oscara získal za nejlepší originální scénář k filmu Pulp Fiction – Historky z podsvětí, ve stejné kategorii a za stejný snímek získal také cenu Britské akademie filmového a televizního umění. Za snímek získal rovněž Zlatou palmu na filmovém festivalu ve francouzském Cannes.



Argumenty proti neúnosné míře násilí ve své filmové tvorbě Tarantino odmítá. "Ve filmu Reservoir Dogs vám ukazuji mistra Orange (pan Oranžový je postava snímku ztvárněná Timem Rothem, pozn. red.), krvácejícího jako podříznuté prase. Dělám to ale především proto, že vy sami se na to chcete dívat," vysvětlil režisér. "Zároveň však víte, že je to jen film," dodal.

"Sám chci vidět krev. Nezajímá mě, že někoho bolí břicho a má na něm malou červenou tečku."

Na svém vztahu k tvorbě filmů pak Tarantino vyzdvihl svou potřebu zpětné vazby od diváků a radost z ní. "Je to úžasné. Být režisérem je jako dirigovat orchestr," prohlásil během rozhovoru. "Ukazuji lidem: teď se smějte, teď přestaňte, teď je to strašné a teď se zase smějte. Ovládám jejich emoce. A zobrazování násilí je tím nejlepším způsobem, jak je ovládnout," dodal kontroverzní režisér a přiznal, že když jde do kina na film, dělá mu naopak dobře, že je součástí dirigovaného orchestru. "Sám chci vidět krev. Nezajímá mě, že někoho bolí břicho a má na něm malou červenou tečku," uzavřel.