5. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Umělec chce utopit sochu Andersena v moři

Sochař Jens Galschiot se rozhodl utopit sochu Hanse Christiana Andersena v moři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sochař Jens Galschiot se rozhodl utopit sochu Hanse Christiana Andersena v moři |

Už pět let zdobí socha slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena centrum města Odense k radosti místních obyvatel i autora díla Jense Galschiota. Socha se měla stát základem interaktivní "pohádkové fontány", kterou měly doplnit postavy z Andersenových pohádek.

Plány radnice ale zmařila finanční krize a autor sochy se na protest rozhodl své dílo potopit do moře. Z odenského zálivu bude prý vyčnívat jen Andersenova hlava.

Podle zprávy listu The Guardian jsou viníkem neblahého osudu Galschiotova díla peníze. Přípravný výbor pro výstavbu fontány nesehnal dost prostředků na to, aby budoucí sousoší instaloval v samém centru. S plány vybudovat levnější instalaci na jiném místě zase nesouhlasil autor. Sochař Galschiot se nakonec rozhodl uspořádat protestní happening, jehož vrcholem bude demonstrativní utopení slavného pohádkáře v odenském přístavu.

Socha slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

Socha slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

Z moře bude koukat jen hlava

Akce se má uskutečnit v sobotu a podle Galschiotovy pozvánky se bude podávat "smuteční" černé pivo. Třímetrového Andersena chce umělec potopit v místním přístavu tak, aby pohádkáři vyčnívala z vody jenom hlava. Každý rok v době jeho narozenin chce Galschiot sochu z moře vyzdvihnout a na týden přemístit na náměstí. "Možná si radnice instalaci představovala jinak, ale takhle je to aspoň nebude nic stát," komentoval svůj záměr.

Galschiot připustil, že Andersen, který se 2. dubna 1805 v Odense narodil, byl mimořádně plachý a jako introvert by s rozruchem kolem své osoby nejspíš nesouhlasil. "Na druhou stranu se ale rád koupal ve vodě," dodal dánský sochař.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz