31. srpna 2017 11:10, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Fenomén Diana ožil na výročí princezniny smrti. Květiny nosí lidé po celém světě

Příznivec královské rodiny uctívá památku princezny Diany v Londýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivec královské rodiny uctívá památku princezny Diany v Londýně. | foto: ČTK

Lidé v Británii, ale i na dalších místech po celém světě si dnes připomínají dvacáté výročí úmrtí princezny Diany. Před Kensingtonským palácem, kde matka princů Williama a Harryho dlouho bydlela, se objevily desítky květin, svíček, fotografií a britských vlajek. Diana zemřela po dopravní nehodě v Paříži 31. srpna 1997. Také ve francouzské metropoli se na ni dnes vzpomínalo.

Už ve středu si v zahradách Kensingtonského paláce připomněli výročí úmrtí své matky princové William a Harry i Williamova manželka Kate. Dnešek stráví podle britského tisku v soukromí. Po celé Británii se ale bude konat řada veřejných vzpomínkových akcí, mimo jiné v londýnské nemocnici Mildmay Mission Hospital, v níž Diana často navštěvovala lidi, kteří onemocněli AIDS.

Dianu si lidé dnes připomněli také v Paříži nedaleko tunelu pod Place de l’Alma, místa tragické nehody. Také sem přinášeli květiny, fotografie a vzkazy. S velkou kyticí dorazila také starostka francouzské metropole Anne Hidalgová.

Fotografie a květiny lidé nosí na místo princezniny smrti.
Květinová výzdoba k uctění památky princezny Diany vedle ozdobné brány před...

„Byla moderní matkou se silnou osobností a velkým srdcem. Byla také módní ikonou. Opravdu jsem ji velmi milovala,“ řekla agentuře AP Yvette Demiliová, která se přišla památce zesnulé princezny poklonit v Paříži. „Je to, jako by to bylo včera. Stále je v našich srdcích,“ řekla Britka Linda Grantová.

Princezna Diana zahynula spolu se svým přítelem Dodim Al-Fayedem při dopravní nehodě ve francouzském hlavním městě v srpnu 1997. V okamžiku neštěstí se řidič jejich vozu snažil uniknout bulvárním fotografům. V rychlosti vyšší než 120 kilometrů za hodinu narazil do jednoho z pilířů mostu. Vyšetřování odhalilo, že řidič Henri Paul měl v krvi alkohol, trojí laboratorní zkouška ukázala 1,8 promile, tedy třikrát více než byla povolená norma. V jeho krvi se nalezly i stopy léků proti depresi.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz