Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Vaš se za zločince nepovažoval, říká historik Paleček

Historik Pavel Paleček (vlevo) společně s hercem Petrem Jeništou, který v hraných scénách představuje Karla Vaše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historik Pavel Paleček (vlevo) společně s hercem Petrem Jeništou, který v hraných scénách představuje Karla Vaše. | foto: Archiv Pavla Palečka

"Vašovi chyběl určitý rozměr lidskosti," popisuje rudého kata historik Pavel Paleček, který ho před smrtí vyzpovídal a natočil dokument Vrahem z povolání.

Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš byl zodpovědný za justiční vraždy a stovky zničených životů za mřížemi. Kolegové mu říkali "soudce kat". V roce 2001 byl Vaš odsouzen za justiční vraždu generála Heliodora Píky. Odvolací soud však rozsudek zrušil z důvodu promlčení viny. Jaký ale ve skutečnosti Karel Vaš byl?

Celý on-line rozhovor si můžete přečíst ZDE

"Měl velice rád především sebe. O nikom dalším nevím. Láska pro něj byl spíše úkon nežli cit. Aspoň dle toho co říkají archivy a jeho blízcí. Chyběl mu jistý rozměr lidskosti," říká o Vašovi v on-line rozhovoru Paleček.

Podle Palečka se Vaš nikdy nepovažoval za zločince. Naopak si nepřipouštěl, že by dělal něco špatného. "Byl jsem s ním v kavárně a kouřil fajfku a začal se smát: 'Poslyšte, tak já jsem podle současných soudů vlastně vrah, chápete to..?' Působil na mě cynicky a drze," dodává.

"Myslím, že sociopatů jako byl on, je i v dnešní politice a byznysu mnoho. Málokdo má však možnosti tyto negativní vlastnosti tak rozvinout, jako to bylo možné během války, po válce a v době tuhého stalinismu," vysvětluje.

Podle Palečka Vaš sám sebe považoval za sovětského občana a konal tak v souladu se zákony a rozkazy, možná ani proto nikdy nemohl pochopit skutečný rozměr svého jednání. A je to také jeden z důvodů, proč se Paleček rozhodl pojmenovat dokument Vrahem z povolání.

O dokumentu

Film přináší unikátní informace. Zveřejňuje například prakticky nedostupné dokumenty z archivů sovětské tajné policie NKVD. Vůbec poprvé také veřejnosti představí autentické barevné záběry z osvobození Prahy v květnu 1945. Podstatnou část filmu tvoří hrané scény, v nichž mladého Vaše ztělesňuje Petr Jeništa. Filmem provází výtvarník David Černý a hovoří v něm například expert na studenou válku Mark Kramer z Harvardovy univerzity nebo soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu Robert Fremr.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...