10. října 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

VIEWEGH: Bizarní trest. Kdo vysloví sprosté slovo, bude kloktat solný roztok

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 11Diskuse
Michal Viewegh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Viewegh. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Kloktat dehet je název románu Jáchyma Topola z prostředí dětského domova kdesi na Lounsku, ale tenhle fejeton bohužel není fikce, nýbrž skutečný příběh z jedné základní školy v Praze-Dejvicích, do níž ještě nedávno docházel jedenáctiletý syn mé kamarádky.

Znám chlapce osobně: chytrý, milý, ovšem následkem prodělané nemoci nezřízeně žravý, a tudíž na svůj věk velmi statný – říkejme mu třeba Venca. V rámci objektivity budiž doznáno, že minulý rok dohnal Vencu náhlý atak hladu k drobné školní krádeži (za zcizený dvacetikorunový obnos si pochopitelně zakoupil svačinu). 

Současný příběh začíná pro změnu bonbony v misce na stolku paní učitelky (rozdává je občas dětem za odměnu): inkriminovaného dne Venca podlehne nezřízené touze a jeden bonbon paní učitelce šlohne, jenže je při činu přistižen. Zdánlivě se nic nestalo – ovšem druhý den se ve třídě ztratí nevelké peníze, takže prvním podezřelým je pochopitelně recidivista Venca. 

Tentokrát sice žádné prachy nevzal, nicméně parní lokomotiva spravedlnosti už těžkopádně vyjíždí z depa (celá natěšená, že se zase jednou projede): výchovná poradkyně chlapce uprostřed hodiny vytáhne ze třídy na chodbu, kde si nepravdivým tvrzením, že jej paní učitelka při krádeži peněz viděla, a hrozbou přivolání policie vynutí od nevinného, leč vyděšeného hocha zoufalé doznání. 

Vencova matka je nazítří povolána do školy ke kárnému řízení, jež vedou čtyři ženy: třídní učitelka, zástupkyně ředitelky, výchovná poradkyně a pracovnice Odboru sociální a právní ochrany dětí (OSPOD). Přestože matka ve snaze o odlehčení situace zakoupí „náhradní“ bonbony a třídní učitelce se za zkratové jednání svého prepubescenta omluví, je chladně vyzvána, aby se v nejbližších dnech osobně dostavila na OSPOD. 

Nazítří tedy Vencova matka ochránkyním svého syna dvě hodiny popisuje jeho výchovu, rodinné zázemí, stravování, volnočasové aktivity i jeho osobní hygienu. Ale nedosti na tom: ředitelka školy rozhodne, že Venca bude potrestán ředitelskou důtkou, a většina pedagogů s tím kupodivu souhlasí, takže rozlícená matka, jež si právem připadá jako postava z Gogolovy grotesky, požádá o synův přestup na jinou školu… 

A dobře dělá: na poslední rodičovské schůzce inkriminované třídy oné dejvické základky, kde se krádež jednoho bonbonu trestá ředitelskou důtkou, si totiž většina (!) rodičů na přímý popud třídní učitelky odhlasuje, že pokud jejich dítě na půdě školy vysloví sprosté slovo, bude za trest kloktat solný roztok.

Existuje palčivější pointa?

MICHAL VIEWEGH
  • 11Diskuse