3. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Z maloměšťáka diktátorem. Jaký byl skutečný Vladimir Iljič Lenin

Vladimir Iljič Lenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Iljič Lenin | foto: foto archiv

Praha Byl to ideál dělnického vůdce a geniální politický stratég, jak jej po desetiletí vykreslovali komunisté? Nebo typický diktátor a maloměšťácký pedant z bohaté rodiny, jak jej vidíme dnes? Nejdříve nekriticky adorovaný a potom stejně vášnivě démonizovaný. Vladimir Iljič Lenin stál před 100 lety v čele bolševické revoluce a dodnes rozděluje nejen Rusko.

Nový seriál LN

Objednejte si výhodné předplatné Lidových novin se seriálem „100 LET OD ŘÍJNOVÉ REVOLUCE“. První díl vychází v pátek 3. listopadu.

Nový seriál LN: 100 let od říjnové revoluce.

Osud bolševiků, kteří vnímali jedince v dějinách jako bezejmenné kolečko v neosobních společensko-ekonomických pohybech, paradoxně závisel v klíčových okamžicích roku 1917 na přesvědčení jediného muže o své vlastní neomylnosti. Vladimír Iljič Uljanov (Lenin) byl v zásadě mužem několika poloh, skrze něž ho můžeme poznat: byl výrazným teoretikem marxismu a tvůrcem jeho nové, zideologizované a zpolitizované varianty – marxismu-leninismu; byl politikem a stratégem bolševické strany; a konečně byl také člověkem z masa a kostí s rodinnou anamnézou a osobností, v níž se mísily šlechtická panovačnost, maloměšťácká pedantičnost a vůle náboženského fanatika.

Mladý Uljanov měl relativně šťastné dětství. Pozdějším hagiografům dalo hodně práce, aby v jeho rodinném kruhu našli někoho, kdo trpěl sociální nespravedlností carského režimu. Děda Nikolaje z otcovy strany mohli alespoň jako krejčího zařadit mezi manuálně pracující.

Do správného životopisu vůdce proletariátu však rozhodně nezapadal Vladimírův otec Ilja Uljanov, buržoazní konzervativec, jenž věřil v Boha, podporoval carské reformy „shora“ a jako školního inspektora jej v simbirské provincii oslovovali „jeho excelence“.

Rodina buržoazních konzervativců

Ani Leninův dědeček z matčiny strany, Alexander Blank, by neprošel kádrovým sítem. Vypracoval se na zámožného doktora s hodností státního rady. Důchod si pak užíval na svém statku v Kokuškinu, jejž mladý Lenin vyhledával jako své útočiště a na nějž jako na ztracený ráj s pravými ruskými zimami a loveckými výlety často a sentimentálně v exilu vzpomínal. 

Podle historika Orlanda Figese Kokuškino do jisté míry zformovalo i některé Leninovy „šlechtické“ povahové rysy jako přehnané sebevědomí, panovačnost a také indiferenci až necitelnost k rolníkům a „malým“ lidem obecně, které vnímal pouze jako „…lidskou hmotu pro své revoluční plány.“ Navíc penězi z prodeje statku financoval svou dráhu profesionálního revolucionáře.

Dalším „problémem“ Leninovy rodiny bylo její etnicky pestré složení, v němž se mísily židovské, ruské, německé a kalmycké vlivy. Velkorusky šovinistická stalinská historiografie to přecházela mlčením, pro odpůrce to byl vítaný důkaz, že leninský bolševismus byl Rusku cizím, západním importem. Jak podotýká historik Jiří Hanuš, takto Lenina interpretuje i nacionalista Alexandr Solženicyn. Vidí v něm Rusa, „nakaženého“ virem neruského, západního marxismu, jenž v jeho rukou zmutuje a devastuje oslabené Rusko.

Samotný Lenin se sice identifikoval jako Rus, ale jeho spolupracovníci nemohli přeslechnout pohrdlivé poznámky na líné a nedisciplinované krajany. Jako mnoho ruských intelektuálů obdivoval Němce a jejich kulturu a společnost. Kdyby si mohl vybrat ze svého oblíbeného románu Ivana Gončarova Oblomov, jistě by jeho oblíbenou postavou nebyl stejnojmenný hlavní hrdina, platonské ztělesnění ruské lenosti a inerce, ale jeho přítel, disciplinovaný a tvrdě pracující německý Rus Andrej Štolc, jenž neustále vymýšlel, co změnit a zlepšit.

100 LET OD ŘÍJNOVÉ REVOLUCE

Nový 17dílný seriál Lidových novin vás provede nejdůležitějšími událostmi Velké říjnové revoluce a navíc přinese podrobné informace o tom, jak události v Rusku ovlivnily naše dějiny. Dozvíte se vše podstatné o událostech, které začaly 7. listopadu 1917 výstřelem z křižníku Aurora. Objednejte si seriál ZDE:

Nový seriál LN: 100 let od říjnové revoluce.

O ČEM SERIÁL BUDE?

  • Nová fakta a nový pohled na událost, která před 100 lety změnila svět.
  • Příběhy vůdců i poražených velké revoluce, která měla za následek miliony mrtvých a vztyčení železné opony.
  • Jak skutečně probíhala po celou éru socialismu oslavovaná revoluce?
  • Jaká je pravda skrytá za ideologickými mýty?
  • A navíc dárek v podobě unikátní dobové mapy.

Po dobu seriálu získáváte ZDARMA přístup do digitální verze novin.

Jan Adamec

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz