1. ledna 2011 18:29 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zaslouží si vrah Billy the Kid milost? V Novém Mexiku doutná spor

Billy the Kid na dobovém snímku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billy the Kid na dobovém snímku. | foto: Reprofoto

SANTA FÉ/PRAHA Guvernér amerického státu Nové Mexiko vyzval obyvatele, aby vyjádřili své názory v kauze slavného pistolníka a kriminálníka Billy the Kida. Většina je pro posmrtné udělení milosti, potomci šerifa Pata Garretta však výrazně protestují.

Neuplynul ani měsíc od posmrtného omilostnění legendárního rockového zpěváka Jima Morrisona a americká veřejnost se zabývá dalším podobným případem. V míře světové proslulosti by se snad odpadlík Divokého západu Billy the Kid mohl s frontmanem kapely The Doors porovnávat, je ale nutné podotknout, že v případě pistolníka jde o milost v daleko závažnějším přečinu.

Billy the Kid - grafika.

Zatímco guvernér Floridy Charlie Crist dodatečně prominul Morrisonovi neslušné chování během koncertu v Miami roku 1969, před guvernérem Nového Mexika Billem Richardsonem stojí rozhodnutí o milosti v případu vraždy někdejšího šerifa novomexického okrsku Lincoln.

Billy the Kid, vlastním jménem William H. Bonney, byl z vraždy šerifa Williama Bradyho usvědčen v roce 1878.

Zbraň vydaná pro sběratele na počest Billyho Kida.

Opodstatnění nároku odpadlíka Kida na posmrtnou milost ovšem dává fakt, že mu byla přislíbena ještě za jeho života; na sklonku 70. let 19. století mu ji nabídl guvernér teritoria Nové Mexiko Lew Wallace výměnou za svědectví proti členům ozbrojené party Billyho Campbella. Přestože the Kid svědčil, ba dokonce radil guvernérovi, jak ozbrojence dopadnout, k jeho omilostnění nikdy nedošlo.

Zabil dva šerifovy zástupce
Těsně předtím, než měl být oběšen, podařilo se Kidovi v dubnu roku 1881 uprchnout z vězení, přičemž ale zabil dva šerifovy zástupce. Šerif, kterým byl tou dobou Pat Garrett (viz známý westernový snímek "o dvou padouších, které rozdělil zákon" s názvem Pat Garrett a Billy the Kid, 1973), uprchnuvšího vězně vystopoval a 14. července téhož roku i zastřelil.

Billy the Kid, puška pro sběratele.

Většina současných obyvatel Nového Mexika, kteří odpověděli na guvernérovu výzvu a vyjádřili svůj názor prostřednictvím internetové ankety, s posmrtným omilostněním souhlasí. Pojí je přesvědčení, že dohoda, již s vězněným pistolníkem uzavřel guvernér, měla být dodržena, milost by se však zároveň měla vztahovat jen na ten Kidův přečin, jehož se týkala i dohoda. Tomu odpovídá i návrh na omilostnění, jak jej v petici sepsala advokátka Randi McGinnová.

Anketa

Zaslouží si Billy the Kid milost?

Ano. 242
Ne. 636
Nevím. 272

Znevážení Garrettova hrdinství
Zásadně proti jsou podle listu The Los Angeles Times potomci šerifa Garretta, kteří se obávají, že Kidovo omilostnění zneváží hrdinskou reputaci jejich předka a "muže zákona". Na jejich stranu se přidali také potomci guvernéra Wallace, podle nichž mělo jednání jejich předka své jisté opodstatnění.

"Domnívám se, že se chce guvernér Richardson celou kauzou jen zviditelnit. Omilostnit Billyho Kida, který spáchal několik násilných zločinů, by bylo dětinské," podpořil v médiích jejich stanovisko šéf historické komise texaského okrsku El Paso Bernie Sargent.

Adecco spol. s r.o.
PRACOVNÍK PŘÍPRAVY VE VÝROBĚ ČB

Adecco spol. s r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 18 000 - 22 500 Kč