Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Žbrblá Schwarzenberg? Podívejte se, jak mluvil dřív

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Je mu špatně rozumět - jedna z nejčastějších výtek, kterou lidé v souvislosti s prezidentským kandidátem Karlem Schwarzenbergem zmiňují. Ten sice slíbil, že si po případném zvolení najme na pomoc odborníky, ale zdá se, že na svém projevu pracuje už teď.

"Je známo, že žbrblám, i když mluvím česky nebo německy. To jsem nikdy nezpochybnil. V Rakousku to ale berou normálně," přiznal Schwarzenberg ve čtvrteční prezidentské debatě.

ČTĚTE TAKÉ:

Přesto je evidentní, že se prezidentský kandidát v projevu zlepšil. Lépe vyslovuje, nepřeříkává se, snadněji nachází slova. Proto se objevily i spekulace o tom, zda do Schwarzenbergova týmu nepřibyl hlasový poradce, který knížeti s vyjadřováním pomáhá.

Poradce jedině po zvolení

Podle členů jeho volebního týmu za hlasovým zlepšením ale stojí častější vyjadřování se na veřejnosti. "Žádná odborná pomoc v tuto chvíli není. Pokud by byl zvolen, říkal, že si najme hlasového poradce," uvedl pro server Lidovky.cz Marek Pražák, mluvčí Schawrzenbergovy kampaně.

Podívejte se, jak Schwarzenberg mluvil v roce 1990, krátce po svém návratu z emigrace.

A na svém projevu chce pracovat i potencionální první dáma Therese Schwarzenbergová, která v rozhovoru pro Český rozhlas uvedla, že se v případě zvolení jejího manžela prezidentem začne učit česky. "Pár jazyků ovládám, ale místo pro češtinu by se najít mohlo," řekla v rozhovoru.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...