21. ledna 2019 8:31 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel agent CIA Tony Mendez. Proslavil ho film Argo

Antonio Mendez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonio Mendez. | foto: AP

WASHINGTON Ve věku 78 let zemřel v sobotu bývalý agent americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Tony Mendez, který dokázal v roce 1980 během americko-íránského konfliktu dostat z revolučního Íránu šest Američanů. Jeho odvážný čin inspiroval filmové tvůrce k natočení snímku Argo, oceněného v roce 2013 třemi Oscary. O Mendezově úmrtí informovala v neděli americká média.

„Byl to pravý americký hrdina. Nikdy nebažil po ocenění či slávě, prostě sloužil vlasti. Jsem tak pyšný, že jsem s ním mohl pracovat a že jsem mohl vyprávět jeden z jeho příběhů,“ napsal na Twitteru k Mendezově úmrtí herec Ben Affleck. Právě on film Argo režíroval a zahrál si v něm i agenta Mendeze.

Příběh záchrany šesti amerických diplomatů z Íránu se dostal na veřejnost až koncem 90. let minulého století. Riskantní operace se uskutečnila v lednu 1980 a týkala se šesti Američanům, jimž se během revoluce podařilo uprchnout z ambasády v Teheránu do domu kanadského velvyslance. Mendez zincenoval natáčení fiktivního filmu v Íránu a za dramatických okolností nakonec Američany jako „kanadský filmový štáb“ dostal domů.

Antonio Mendez vystudoval umění na Coloradské univerzitě a poté začal pracovat u filmu jako ilustrátor, než ho v roce 1965 najala CIA. Pracoval pro ni 25 let a zabýval se zejména právě vytvářením falešných identit a krytím agentů. Pracoval na řadě zahraničních postů, většinou v Asii.

Po odchodu od CIA napsal několik vzpomínkových knih, ta poslední o tajných taktikách CIA za studené války by měla vyjít letos v květnu, uvedla v neděli CNN.

ČTK
J. Troník Frajer. Umel. 11:32 21.1.2019