27. srpna 2019 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel bojovník proti komunistickému režimu Miloslav Nerad. Držiteli medaile Za zásluhy bylo mu 98 let

Miloslav Nerad přebírá od tehdejšího prezidenta Václava Klause medaili Za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Nerad přebírá od tehdejšího prezidenta Václava Klause medaili Za... | foto: ČTK

Praha Ve věku 98 let zemřel minulý týden ve středu bojovník proti komunistickému režimu Miloslav Nerad. Poslední rozloučení se uskuteční v pondělí ve 13:00 ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. Nerad za svou činnost dostal od bývalého prezidenta Václava Klause státní vyznamenání medaili Za zásluhy.

Nerad se podle webu projektu Paměť národa narodil v roce 1921 v Ledči nad Sázavou do rodiny s protikomunistickými názory. Vystudoval průmyslovou školu v Českomoravské Kolben-Daněk (ČKD), kde poté pracoval jako technický úředník. Po válce začal podnikat v opravě kotlů, po nástupu komunistů k moci byl ale už v květnu 1948 zatčen za šíření protikomunistických letáků. Propuštěn byl díky prezidentské amnestii Klementa Gottwalda.

Na svobodě založil ilegální protikomunistickou organizaci Moje vlast, později se rozhodl pro útěk na západ do Německa. Od roku 1951 se zapojil jako agent-chodec do činnosti zpravodajské organizace Czechoslovak Intelligence Office (CIO - Československý zpravodajský úřad).

Jako agent se vrátil zpět do Prahy, kde obnovil činnost skupiny Moje vlast. V květnu 1951 byl ale zatčen. Soud mu navrhovaný trest smrti zmírnil na 20 let ve vězení. Propuštěn byl v roce 1964. V roce 1968 a po roce 1989 se angažoval v organizacích bývalých politických vězňů, stal se i místopředsedou Konfederace politických vězňů.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.