26. srpna 2019 17:29, aktualizováno  18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela nejstarší Češka Marie Schwarzová z Brna, bylo jí 109 let

Zemřela nejstarší obyvatelka ČR Marie Schwarzová, bylo jí 109 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřela nejstarší obyvatelka ČR Marie Schwarzová, bylo jí 109 let. | foto: ČTK

BRNO V pondělí zemřela nejstarší Češka Marie Schwarzová, bylo jí 109 let. Sdělil to Petr Kunc (TOP09), místostarosta městské části Brno-Židenice, v nichž Schwarzová žila. Uvedl, že úmrtí Marie Schwarzové potvrdila její dcera. „Rádi bychom se za městskou část zúčastnili pohřbu, pokud rodina nebude proti. Rádi bychom aspoň takto vzdali paní Schwarzové úctu,“ řekl místostarosta.

Nejstarší občankou České republiky se Schwarzová stala letos v lednu poté, co zemřela Květoslava Hranošová, která byla jen o čtyři dny starší než Schwarzová.

Bývalá učitelka Schwarzová bydlela se svou dcerou. V lednu Kunc řekl, že se seniorka v den svých 109. narozenin cítila na 50 let. „Ptal jsem se jí, co pro ni můžeme udělat. Poprosila o prořezání stromů v ulici, aby měla v létě více sluníčka,“ uvedl tehdy Kunc. Rodina komunikovala právě s Kuncem, jinak se pozornosti médií i židenické radnice vyhýbala.

Marie Schwarzová se narodila 30. ledna 1910 v Brně. Byla pedagožkou a ochotnickou herečkou. Před několika lety poskytla rozhovor obecnímu Židenickému zpravodaji. Přiznala v něm, že se jí stýská po životě v centru města a po návštěvách divadel. 

V ochotnických souborech účinkovala spolu se svým prvním manželem, vystupovala v inscenacích Lucerna, Babička nebo Revizor. Učila na prvním stupni základní školy, později pracovala i jako sekretářka. Žila i v jiných místech, ale posledních 20 let právě v Brně-Židenicích.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!