18. března 2015 16:07, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel divadelní režisér a pedagog Josef Krofta, bylo mu 71 let

Zemřel divadelní režisér a pedagog Josef Krofta, bylo mu 71 let | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemřel divadelní režisér a pedagog Josef Krofta, bylo mu 71 let | foto: ČTK

Ve věku 71 let ve středu v Hradci Králové zemřel divadelník, pedagog a bývalý náměstek hradeckého primátora Josef Krofta. Potvrdila jeho manželka Jana Kroftová. Kroftovo jméno je spojeno především s královéhradeckým loutkovým divadlem Drak, kde působil jako režisér a dlouholetý umělecký šéf.

Byl první loutkářem, který získal prestižní divadelní Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Krofta byl velmi těžce nemocný a v posledních dnech upoutaný na lůžko, uvedl hradecký primátor Zdeněk Fink. „V oblasti alternativního a loutkového divadla patří nepochybně a jednoznačně k mezinárodní špičce a k nejznámějším Hradečákům ve světě. Jeho humor, rozvaha a životní moudrost nám bude velmi chybět, a to nejen v Hradci Králové,“ řekl primátor.

Čtyřicet let u loutek

Krofta se narodil 30. března 1943 v Uherském Hradišti. „K loutkám jsem se dostal skoro omylem, protože při studiu DAMU jsem si přivydělával v dětském vysílání rozhlasu. V srpnu 1968 jsme vysílali z Českých Budějovic a pak dostali zákaz působení v médiích. Protože tam loutkové divadlo nebylo uvedeno, začal jsem v českobudějovickém Malém divadle, odkud jsem za tři roky přesídlil do Hradce. Učil jsem se vlastně až tam a zůstal u loutek 40 let,“ řekl loni Krofta.

Krofta dokázal z loutkového divadla udělat podívanou nejen pro děti a na jeviště postavil herce jako vodiče loutek, ale i jako jejich partnery. V Draku vytvořil pět desítek inscenací a české loutkářství představil i v zahraničí. Za svou činnost získal různá ocenění, například v roce 2013 získal Cenu Thálie za dlouholeté mistrovství v oboru loutkové divadlo. „Loutkařinu jsem vždycky dělal pro všechny, i když pro děti se pracuje lépe. Nejsou totiž tak zničené televizí, jsou schopné vnímat metaforu a objevovat věci nevyřčené naplno,“ uvedl tehdy Krofta. Jako režisér pracoval v jedenácti zemích včetně Austrálie a Kanady a podílel se na mnoha mezinárodních projektech. Loni v březnu převzal Cenu Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ).

Náměstek primátora

Krofta od roku 1990 působil na pražské DAMU, v roce 1993 až 1998 byl proděkanem této školy. Jako profesor působil také v zahraničí. V roce 2010 se za Volbu pro město stal náměstkem královéhradeckého primátora, v posledních komunálních volbách byl za Hradecký demokratický klub zvolený zastupitelem.

Kroftu v hradeckém zastupitelstvu nahradí Jiří Sova, který byl v loňských volbách zvolený náhradníkem. „Nový zastupitel složí do rukou primátora Zdeňka Finka slib na řádném zasedání zastupitelstva dne 31. března,“ řekla ČTK mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz