16. srpna 2018 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel scenárista a dramaturg Makovička, autor několika dílů Četnických humoresek

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička na snímku z července 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička na snímku z července 2011. | foto: Petr LundákČTK

JIHLAVA Ve věku 90 let zemřel v pondělí scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle, několika dílům seriálu Četnické humoresky a mnoha dalším. Ve čtvrtek to oznámil scenáristův syn Jan Makovička. Drahoslav Makovička napsal desítky scénářů k filmům a televizním hrám, ale i divadelní hry, studie, kritiky a jako docent brněnské JAMU i skripta pro studenty.

Makovička pochází z Police na Třebíčsku. Vystudoval sociologii a estetiku a stal se doktorem filozofie. „Zemřel na Vysočině, kterou miloval,“ uvedl dnes jeho syn.

Drahoslav Makovička obsáhl ve svých dílech mnoho žánrů. Napsal například scénáře k historickému životopisnému filmu o malíři Goyovi Buřič Jejího Veličenstva, detektivním snímkům jako Svědectví mrtvých očí, sci-fi filmům byznys Akce Bororo nebo Návštěva z vesmíru i erotické komedii Anděl s ďáblem v těle. Podle Makovičkova syna těsně před smrtí dokončil své poslední dílo První dáma. Podle již dříve zveřejněných informací jde o scénář k filmu o manželce prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka Charlottě.

„Jedná se o filmový scénář ke 100. výročí republiky a námětem je bohatý život Charlotty Masarykové a její rodiny,“ sdělil Makovičkův syn, který je spoluautorem scénáře. S otcem pracovali na scénáři k První dámě asi deset let. „Objevili jsme historické události neznámé dnešnímu divákovi a spojili je s autorskou fabulací, která dotváří toto pozoruhodné dílo prolínající minulost se současností,“ doplnil Jan Makovička.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz