9. července 2016 15:47, aktualizováno  16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Sydney Schanberg, držitel Pulitzerovy ceny. Jeho líčení masakru v Kambodži ukázal film Vražedná pole

Sydney Schanberg a Dith Pran zpovídají vládního kambodžského vojáka v roce 1973. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sydney Schanberg a Dith Pran zpovídají vládního kambodžského vojáka v roce 1973. | foto: http://www.beyondthekillingfields.com

NEW YORK / PRAHA Ve věku 82 let zemřel dlouholetý reportér a sloupkař deníků New York Times a New York Newsday Sydney Schanberg. Proslavil se svými reportážemi z válečné Kambodži či články o zajatcích a zmizelých vojácích po válce ve Vietnamu. Za svoji práci získal mnoho prestižních ocenění včetně Pulitzerovy ceny.

Absolvent Harvardovy univerzity Sydney Schanberg se přidal k New York Times v roce 1959. Později byl vyslán jako reportér do jihovýchodní Asie. Tam v roce 1975 sledoval pád Kambodže do rukou Rudých Khmérů, právě za tyto reportáže dostal Pulitzerovu cenu.

Když komunističtí Rudí Khmérové a Pol Pot převzali moc a začalo jejich řádění, které po sobě zanechalo až tři miliony mrtvých, musel Schanberg zemi opustit.

Jeho kolega a překladatel Dith Pran se ze země nedostal a čtyři roky strávil v táborech, kde byl mučen a žil prakticky bez jídla až do doby, kdy se mu podařilo uprchnout do Thajska. Až tam zjistil, že Khmérové zabili tři jeho bratry a sestru. Pak pracoval v New York Times jako fotoreportér.

Schanberg o jeho putování napsal v roce 1980 článek a později i knihu s názvem Smrt a život Ditha Prana. V roce 1984 vznikl na základě Schanbergova a Pranova líčení film režiséra Rolanda Joffého Killing Fileds (Vražedná pole) se Samem Waterstonem, Johnem Malkovichem a hudbou Mike Oldfielda. Snímek získal tři Oscary a další ceny.

Schanberg v roce 1985 přešel do deníku Newsday, kde se mj. zabýval kauzami kolem válečných zajatců a vojáků zmizelých během války ve Vietnamu. V roce 2008 zemřel na rakovinu jeho kolega a přiíel Dith Pran.

Schanberg zemřel na infarkt, uvedl jeho bývalý kolega z Timesů Charles Kaiser.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky