Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel vědec, který objevil ozonovou díru. Dostal i Nobelovu cenu

Sherwood Rowland na snímku z roku 1989 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sherwood Rowland na snímku z roku 1989 | foto: ČTK

LOS ANGELES Ve věku 84 let zemřel ve Spojených státech nositel Nobelovy ceny za chemii Frank Sherwood Rowland, který jako jeden z prvních upozornil na škodlivý vliv freonů na ozonovou vrstvu v atmosféře.

Rowland zemřel v sobotu ve svém domě na komplikace spojené s Parkinsonovou chorobou. "Zachránil svět od velké katastrofy. Nikdy nepřestal být oddaný vědě, pravdě a lidskosti," řekl děkan fakulty fyziky Kalifornské univerzity v Irvine, kde Rowland působil.

ČTĚTE TAKÉ:

Rowland byl jedním z trojice vědců, kteří v roce 1995 dostali Nobelovu cenu za vysvětlení toho, jak v atmosféře vzniká a jak se rozkládá ozonová vrstva. Ukázali, že vedlejší produkty aerosolových sprejů a deodorantů, tedy freony, mohou ničit ozonovou vrstvu v atmosféře.

Profesor Sherwood Rowland přebírá Nobelovu cenu za chemii (2010).

Profesor Sherwood Rowland přebírá Nobelovu cenu za chemii (2010).

Rowland a jeho student Mario Molina vypočítali, že když bude lidstvo používat freony nezměněným tempem, ozonová vrstva bude během několika desetiletí zlikvidována. Vycházeli přitom z práce fyzika zkoumajícího atmosféru Paula Crutzena.

Všichni tři dostali Nobelovu cenu více než dvacet let poté, co Rowland s Molinou před tímto problémem varovali poprvé. Jejich tvrzení vyvolala velkou pozornost a byla stejnou měrou zpochybňována, protože netoxické freony byly považovány za neškodné pro životní prostředí. Jejich práce začala být uznávána asi deset let nato, kdy byla objevena ozonová díra nad polárními oblastmi.

Jejich teorie byla přijata až po získání Nobelovy ceny

"Ukázalo se, že riziko dokonce ještě podcenili," uvedl Nobelův výbor při udělování ceny.

Molina agentuře AP řekl, že jeho bývalý učitel Rowland se nikdy nebál hájit svou práci ani prosazovat zákaz freonů. "Ukázal mi, že když věříme ve správnost vědeckých závěrů... měli bychom o nich veřejně mluvit, když si myslíme, že je důležité, aby se společnost změnila," prohlásil Molina.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V důsledku své práce o ubývání ozonové vrstvy se pak Rowland stal i jedním z čelných vědců znepokojených globálním oteplováním.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR - PRAHA (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč