12. září 2014 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel zastánce severoirské příslušnosti k Británii Ian Paisley

Ian Paisley a jeho propagace unionismu. Foto z roku 1999 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ian Paisley a jeho propagace unionismu. Foto z roku 1999 | foto: Reuters

LONDÝN Ve věku 88 let dnes v Belfastu zemřel unionistický veterán severoirské politiky Ian Paisley, který v minulosti ostře vystupoval proti snahám separatistických katolíků odtrhnout Severní Irsko od Británie. Oznámila to Paisleyho manželka Eileen.

"Milovali jsme ho a on zbožňoval nás, naše pozemské životy jsou navždy poznamenány," uvedla v prohlášení vdova. Dodala, že rodina má zlomené srdce, ačkoli má víru v opětovné posmrtné setkání.

Soustrast pozůstalým již podle stanice BBC vyslovil Paisleyho někdejší úhlavní nepřítel Martin McGuinness, který býval velitelem IRA z nacionalistické strany Sinn Féin. McGuinness řekl, že zpráva o Paisleyho úmrtí ho naplnila hlubokou lítostí a hořkostí.

Unie s Londýnem

"Po řadu desetiletí jsme byli politickými rivaly a zastávali jsme odlišný postoj v dlouhé řadě záležitostí, ale jedna věc nás rozhodně spojovala - že naši lidé si umí vládnout lépe než jakákoli britská vláda," uvedl McGuinness.

Paisley, který byl protestantským knězem, byl považován za zarputilého zastánce unie s Londýnem, čímž se v očích mnoha katolíků jevil jako fanatik. V minulosti opakovaně smetal ze stolu diplomatické pokusy o smírčí řešení situace v Severním Irsku, jejich tvůrce považoval za zrádce a separatisty ze Sinn Féin za teroristy.

Historický průlom nastal v květnu 2007, kdy se z McGuinnessem dohodl na sdílení moci. Paisley se stal severoirským premiérem a McGuinness jeho zástupcem. O rok později na premiérský úřad rezignoval.

Za třicet let násilností v severním Irsku přišlo v letech 1969 až 1998 o život více než 3500 lidí. Krveprolití skončilo podpisem takzvané Velkopáteční mírové dohody v dubnu 1998, která otevřela cestu ke společné správě provincie.

Lidovky.cz, ČTK

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.