6. srpna 2019 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela nositelka Nobelovy ceny za literaturu Toni Morrisonová, autorka románu Píseň o Šalamounovi

Toni Morrisonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toni Morrisonová | foto: Wikipedia

NEW YORK Americká spisovatelka Toni Morrisonová ve věku 88 let v noci na úterý zemřela. Morrisonová byla v roce 1993 první ženou tmavé pleti, která získala Nobelovu cenu za literaturu, známá je pro své romány Píseň o Šalamounovi, Velmi modré oči nebo Milovaná, za který získala Pulitzerovu cenu. Morrisonová zemřela v newyorské klinice Montefiore, napsala s odvoláním na spisovatelčina nakladatele agentura AP.

Rodina zemřelé skrze vydavatele uvedla, že Morrisonová skonala po krátké nemoci na newyorské klinice Montefiore, poklidně a obklopena svými nejbližšími. „Byla tou nejoddanější matkou, babičkou a tetou, která moc ráda trávila čas s rodinou a přáteli. Byla mistrovskou spisovatelkou, která si vážila psaného slova, ať už svého vlastního, svých studentů nebo jiných, a také dychtivou čtenářkou,“ uvedla rodina v prohlášení.

Morrisonová byla svého času teprve osmou ženou, která Nobelovu cenu za literaturu získala. Švédská akademie ocenila její vizionářský přístup a práci s jazykem. Román Milovaná, ve kterém musí matka zabít své dítě, aby ho ušetřila života v otroctví, jí přinesl Pulitzerovu cenu v roce 1988.

Morrisonová, původním jménem Chloe Anthony Woffordová, se narodila 18. února 1931 v americkém státě Ohio. Akademický titul získal v roce 1955 na renomované Cornellowě univerzitě, po studiích přednášela angličtinu a humanitní vědy ve Washingtonu nebo na Princetonské univerzitě v New Jersey. Pracovala také jako kritička a lektorka ve vydavatelství Random House v New Yorku, kde se specializovala na afro-americkou literaturu. Od roku 1981 byla členkou Americké akademie umění a písemnictví.

Svůj první román s názvem Velmi modré oči vydala Morrisonová ve svých 40 letech. Postupně publikovala přes desítku románů a nespočet povídek, ve kterých pomáhala dalším pochopit způsob života, který vedou obyčejní lidé z černošského prostředí.

Celý život byla vášnivou obhájkyní lidských práv. Ve svém díle se věnovala otázkám otrokářství a afroamerické historii, pozornost soustředila hlavně na život žen tmavé pleti. Rasu vnímala jako sociální konstrukt a skrze svou tvorbu tvořila lepší svět, po němž často toužily i postavy z jejích románů.

Dílo Morrisonové obdivovala řada známých osobností, včetně amerických prezidentů. Pochvalně se o ní vyjadřoval Bill Clinton, spisovatelka Margaret Atwoodová či moderátorka Oprah Winfreyová. Od Baracka Obamy získala prezidentskou Medaili svobody - nejvyšší civilní vyznamenání ve Spojených státech, které dostal například i bývalý český a československý prezident Václav Havel.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz