Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zrzka v Hollywoodu: Kurz herectví, který nepotřebuju aneb Jak se nepřipravovat

Alena Doláková v Hollywoodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Doláková v Hollywoodu | foto: Facebook

Je půlnoc. Ještě dvě hodiny budu ťukat blog, pak vstanu v šest, abych stihla jógu, americký accent coaching, email casting a hlavně několik hodin papírovacího úřadování nad monstrem jménem vízum.

Zvládla jsem už sice monstrum jménem Erasmus, ale jen proto, že jsem mohla veškerý papírování odevzdat půl roku po termínu, protože JAMU. Ale tyhle víza a tyhle americký požadavky, to není žádnej peanut ani hazelnut, dokonce ani makadamovej oříšek, víza jsou spíš obrovskej kokos! Pro mě.

Zrzka v Hollywoodu

Abyste rozuměli - mám něco, čemu říkám papírofóbie nebo taky praktická demence. Hlavně když jde o fakturování, pamatování, placení, podepisování, archivování, zařizování. Ale zítra vstanu a pokořím to! A pak vyfakturuju tu práci, mrknu na poštu za poslední půlrok, po dvou letech se objednám k praktickýmu a po půlroce bydlení koupím první hrnec.

Hele mám bejt megapraktická zorganizovaná panna, ale asi mě hrozně baví tvořit kulinářské poklady na minihrnku, omdlívat v tramvaji, protože nemám železo na předpis, platit pokuty paním s jelenem na sáčku, protože nečtu tu poštu, hledat účty mezi šest let starejma notama, nepamatovat si dne ni hodiny. Nicméně pro Hollywood to překonám!

Zítra v šest ráno a po józe, na kterou půjdu! Tak aspoň v něčem mám někdy řád a disciplínu. Cože mi to píše M.? Že přijíždí s lahví Brutu?

Jak se mám v Los Angeles aneb O kurzu dalšího hereckýho guru, kterýho vlastně nepotřebuju
Roky jsem obdivně koukala na videa světového hereckého kouče z Los Angeles Anthonyho Meindla, který stojí například za kariérou herečky Shailene Woodley nebo řady seriálových herců. Měsíce jsem nosila v hlavě nápad, že opustím rodinu (nejsem otec tří dětí, vím), nejlepší přátele (au!) a vyletím do totální temnoty a neznáma (ještěže jsem Batwoman, nebo spíš Catwoman? Sakriš, Dostojevský stranou, musím nastudovat americký komixy!).

Alena Doláková

Narodila se ve Vyškově, dětství ale dětství strávila v Brně. Vystudovala činoherní herectví na JAMU, už za studií hostovala v Národním divadle v Brně. Po škole vystupovala čtyři měsíce v profesionálním divadle v Anglii. Od roku 2012 je členkou souboru Kašpar, který působí v pražském Divadle v Celetné. Zahrála si v seriálech Crossing Lines, Případy 1. Oddělení, Četnické trampoty, v pohádce Tři bratři či v připravovaném filmu Ztraceni v Mnichově. Sledovat ji můžete i na Instagramu.

Teď jsem ve městě mých nejdivočejších hereckých snů a sedím na místě, kde Anthony namlouvá svá videa a snažím se smát hodně nahlas, aby to pak bylo slyšet na Youtube.

Podle úrovně herectví studentů se ptám souseda, jestli jsem v hodině pro mírně pokročilé, ne, jsem na masterclass, kam vás Anthony vezme nejdřív po roce a vy tak máte neodolatelnou možnost platit ještě víc šlupek než předtím. Připadám si jakože bych to samozřejmě zahrála líp a uvědomuju si realitu - když odepíšu na email (že otevírají začátečnickejch šest týdnů výcviku za 675 doláčů) do pěti minut, za měsíc až za půl roku (podle rychlosti mé odpovědi) můžu aspirovat na platícího řehtače youtube videí a doporučovaného studenta u Halivůdskejch gigantů. Ale nejdřív musím bejt začátěcník.

Trénovat naslouchání a základní autenticitu. Bezva! To chcete slyšet v pětadvaceti, kdy máte jako Jennifer Lawrence hrát o Oscary (mít tak její humor, prsa a přízeň nejvlivnějšího hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina), a ne od píky hledat svou duši kurnik! Nesrovnávej se, Aleno.

Herečka a blogerka Alena Doláková

Herečka a blogerka Alena Doláková

Všichni masteři z masterclass jsou strašně krásní a stajloví (nesrovnávej se, Aleno!), až na místě dostali scény pro dnešek. Zvládla bych to? O osm řádku výš píšeš, že mnohem líp, paninko!

Anthony má proslov. Nebejt připravenej. Na nic. Na jevišti, v životě. Existovat v přítomným okamžiku. Nemyslet. Nemyslet na přízvuk ani jiný handicapy typu vypadám úplně jinak než všichni, protože neexistujou. Jsou to přednosti! Neznám americký písničky, neznám přízvuky. No a co? Neznám toho typickýho černocha z té a té sociální třídy (naštěstí ho hrát nebudu), nevím, co je typickej den pro rande a kam jít na pláž (asi někam, kde je pláž?)

Alena Doláková
Alena Doláková

Nevím nic. Vím jen, že mě asi čeká začátečnickej kurz a přitom jsem si jistá, že jsem jen ten aglicky-jazykoidní, malinkatej krůček od toho bejt excelentní a vynikající v tom, co dělám od děcka. Všechno je to o sebevědomí. Všechno je to o nepřípravě. Nechat to bejt. Nevědět nic a nebát se toho.

Anthony mluví k jednomu studentovi: „V pětadvaceti ještě nic nevíš. To je vzrušující. Riskuj. Dělej dosud neprobádané věci, věci za tvejma hranicema. Dělej to tak teď a dělej to tak celej život...“

Já jsem za hraniční! Jsem zahraniční. Jsem úplně jiná než všichni tady. Jsem dočista ztracená...A to je děsivý! A to je dobře! A to je děsivý! A to je dobře! A tak to je.

Můj Hollywoodský slovník aneb kdo je kdo

Bernard Hiller - herecký kouč, který stojí za startem kariéry Cameron Diaz a teď je známý především jako učitel modelek Victoria Secret, nebo například modelky a herečky Suki Waterhouse. Dále učí populárních seriálové herce, kteří leckdy získali casting skrz tzv. Masterclass, což je intenzivní herecký kurz s předstvením pro hollywoodské giganty. Já jsem dostala nabídku od vlivné manažerky na masterclass č.5. Zázraky se nedějí na počkání, v Hollywoodu je důležitá vytrvalost a loajalita.

Anthony Meindl - další kouč, také se svou vlastní technikou, známý svým cool&gay přístupem a vlastním divadlem a autorskou tvorbou, doplňuje dalších asi pět tisíc koučů v Hollywoodských Zlatých stránkách - každý má svoji techniku, ale vesměs všichni lákají na vlivné kontakty, které získáte skrz kurzy.

April Websterová - castingová režisérka Hvězdných válek mi v srpnu pochválila americký přízvuk a já si málem ucvrkla. Tahle hollywoodská královna castingových kanceláří (stejně jako koučů - je jich asi pět tisíc) vám může jedním castingem změnit život. Když se na roli budete přesně hodit, což je ta nejvíc frustrující stránka herectví. Já před ní hrála třeba pětkrát a postupně před ní přestávám koktat a začínám si uvědomovat, že je člověk!

Brett Rattner - vedle Harveyho Weinsteina jeden z nejvlivnějších producentů v Hollywoodu, stojí například za filmem Sully s Tomem Hanksem, nebo za filmem Revenant s Leonardem Di Capriem. Protože miluje mého učitele herectví Bernarda Hillera, pravidelně zve jeho žáky do své obří zámko-vily, kde dřív bydlela například Ingrid Bergmanová. Zatímco nám jeho služebnictvo servíruje krevety, domem se leckdy mihnou oscaroví režiséři, co upustí historky, ze kterých pak žiju měsíce. Brett sám nastartoval kariéru jako chudý židovský kluk. Napsal všem nejvlivnějším režisérům o práci. Když mu Spielberg napsal dopis, že jej odmítá, bral to jako výhru. Mám vztah se Spielbergem! Díky drzosti a urputnosti mu nakonec Spielberg vyprodukoval jeho první short film. Takových historek má každý ve městě na prstě deset.

Chateau Marmont - legendární hollywoodský hotel a restaurace. Mimo pompézní poprémiérové večírky tu například zemřel Helmut Newton. Do restaurace se nemáte šanci dostat bez rezervace, tedy pokud nepoužijete větu: "Copak nevíte, kdo jsem?". Všichni číšníci jsou jako z módního časopisu a nejlepší místo pro seznámení je kuřácký box o velikosti třicet krát třicet centimetrů. Opět je tu takových restaurací a klubů nesčetně a jejich trendovost se odvíjí od počtu celebrit, co tam ten týden dorazí v závěsu paprazzi. Kousek od baráku mi takhle naposledy procházela z auta do klubu Rihanna. Opět se začínám smiřovat, že i Rihanna či Ema Stone, kterou jsem zas viděla před hodinou, jsou lidi. Hodně pracovití lidi s hodně rozsáhlým týmem a odvahou být sami sebou ve městě, které káže vše, jen ne tohle.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ ASISTENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč