25. března 2015 11:50, aktualizováno  11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lžete a za lži čekám omluvu, napsal Okamurovi poslanec Úsvitu Adam

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Tomio Okamura ve volebním štábu strany Úsvit přímé demokracie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura ve volebním štábu strany Úsvit přímé demokracie. | foto: MAFRA: Ladislav Němec

PRAHA Boj v hnutí Úsvit pokračuje. Tentokrát svého Tomia Okamuru kritizuje poslanec Petr Adam v otevřeném dopisu. Adam podle svých slov zvolil tuto formu vyjádření, protože mu nebylo umožněno „vyříkat si to“ poslaneckém klubu Úsvitu.

Adam ve svém dopise vyzývá Okamuru, aby se omluvil za své lži, kterých se měl dopustit během svých výroků o pučistech a zrádcích. Dále také požaduje, aby Okamura vysvětlil nejasné financování kampaně a své styky s panem Velebou nebo Passerem. Úsvit díky nejasnému financování požaduje po Okamurovi navrácení 560.000 korun.

„Hnutí Úsvit není Vašim majetkem, demokratická politická strana nemůže nikdy být. Členové strany nejsou Vašimi zaměstnanci a promiňte, poslanci nejsou užiteční idioti,“ píše mimo jiné Adama v dopise. Ten zveřejnila ČTK v rámci služby Protext, za kterou musel poslanec Adam zaplatit.

Ostré vyjádření je pokračováním vnitrostranického boje v Úsvitu. Ten naplno propukl, když se v únoru většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí strany. Hnutí za sebou ale nemá, názor většiny poslanců totiž potvrdily předsednictvo a konference strany.

Ve středu dopoledne také oznámil poslanec Milan Šarapatka, že přerušil členství v poslaneckém klubu hnutí Úsvit. Jako důvod uvedl nejasnosti ve financování, nepřehlednost situace v hnutí a to, že neměl možnost seznámit se s výsledky kontroly účetnictví Úsvitu. Šarapatka to napsal v tiskové zprávě.

Otevřený dopis poslance Petra Adama Tomiu Okamurovi

Pane předsedo, po posledních událostech jsem se rozhodl okomentovat situaci touto pro mě osobně zvláštní, leč zcela nevyhnutelnou cestou. Musím tak učinit, protože jste nám „svým poslancům“ nedal poslední měsíc a půl příležitost si věci vyříkat důstojně na půdě poslaneckého klubu, kam rozhodně toto patří.

V médiích jste mne a mé kolegy označil za pučisty, zrádce či dokonce křivopáteřníky. Činil jste tak opakovaně, ale ani jednou jste neřekl, čeho jsme se vlastně dopustili. Za sebe říkám, že mít odlišný názor než Vy není zrada. Na půdě poslaneckého klubu platí demokratická pravidla a v jejich rámci jsme hlasovali o budoucím směřování nás poslanců, kterým jste ani po roce a půl nedal příležitost být součástí hnutí, kterému jsme dali důvěru. Tu důvěru, která byla Vašimi kroky otřásána mnohdy hloupými výroky, za které jsme nesli jistou spoluodpovědnost, ale nemohli jsme je nijakým způsobem ovlivnit. Mnohokrát jsme žádali abyste nám alespoň naslouchal, ale to se nestalo. Proto jsme se vůlí většiny rozhodli pro určitou změnu. NIKDY však od nás nezaznělo že odcházíme od programu „přímé demokracie“, to je Vaše lež. A za lež očekávám omluvu.

Také jste mnohokrát řekl, že jsme po Vašich zádech vyšplhali do Poslanecké sněmovny a nyní nám jméno Okamura není již dobré. Pane předsedo, dovolte abych Vám připomenul, že jste to byl Vy, kdo nás lákal, žádal, přesvědčoval abychom se k Vám přidali. Minimálně u mě to tak bylo. A mojí zcela zásadní podmínkou bylo, že hnutí bude plně demokratické a že nikdy nebude byť jen připomínat podnikatelský projekt. Ano, důvěru jsem Vám dal a volební kampaň jsem si tvrdě odpracoval a je opravdu velice hloupé se přít o to co mělo větší zásluhu. Nikdy bych svou účast nepotvrdil, kdyby byť jen náznakem zaznělo, že hnutí Úsvit jest projektem na jedno období, tak jak nám potvrdil Váš poradce a nejvěrnější stoupenec Jaroslav Novák Večerníček. Vždy jsem trval na prosazování prvků vnitrostranické demokracie a opět jsem nebyl vyslyšen. Tedy i premisa z úvodu odstavce je Vaše lež. A za lež očekávám omluvu.

Již během podzimu se k nám dostávaly informace o budoucí spolupráci s panem Velebou a jemu podobnými na vytvoření širšího hnutí. Na přímé otázky jste odpovídal vyhýbavě a pokaždé trošku jinak a věřte, že naše nervozita byla reálná a oprávněná. Hnutí Úsvit není Vašim majetkem, demokratická politická strana nemůže nikdy být. Členové strany nejsou Vašimi zaměstnanci a promiňte, poslanci nejsou užiteční idioti. Bohužel se tak většina z nás mnohdy cítila. Prohlásil jste, že s nikým z nás se stejně do budoucna nepočítá, kromě Radima Fialy a možná i Černocha na pozici Vašeho řidiče. To není spekulace, to je skutečnost potvrzená dvěma svědky. Nezáleží na tom jestli se s někým z nás počítá nebo ne, záleží na tom, že tato zpráva znamená, že jste nepočítal s tím, že by Úsvit měl fungovat demokraticky ani v budoucnosti, protože o tom , kdo bude a nebude na kandidátkách musí rozhodovat lidé v regionech. Vaše pojetí demokracie je lež. A za lež očekávám omluvu.

Řekl jste, že se chceme spojit s Národní frontou Marine Le Pen, a že je to zrada, protože Marine Le Pen nemá v programu přímou demokracii. Jak si vysvětlit oznámenou tiskovou konferenci pana Fialy, pana Janečka (OK Strana) a Marine Le Pen o budoucí spolupráci? Jak si vysvětlit Vaše schůzky s pány Velebou, Passerem či Hrdličkou? Ne pane předsedo, pokud někdo zrazuje program, tak my to nejsme. Vy to víte, protože součástí prezentace Marka Černocha a hlasování klubu byla jasná deklarace návratu k programu přímé demokracie, který jste Vy svými ovečkami, mešitami a dalšími extrémy opustil. Vaše vyjádření z poslední doby jsou lež. A za lež očekávám omluvu.

Nyní se konečně dostávám k událostem posledních dní a tedy k financím. A jednotlivé výroky vezmu postupně. Za obzvláště hanebné považuji ale především to, že jste se neobtěžoval svoje činy obhájit před poslaneckým klubem s tím, že „klub to přece nemusí zajímat“. Omyl pane předsedo, klub to zajímalo a zajímá. Klub totiž musí vědět, zda ve Vás může zachovat alespoň elementární důvěru. Nyní však k výrokům: Řekl jste, že společnosti ATM a 10 minutes vykovávaly pro hnutí mnoho práce. Já se ptám pro koho jiného z Hnutí svoji činnost vykonávali? Odpověď je jasná pro nikoho, možná kromě Vás samotného. I to by ještě nebylo tak skandální ovšem nebýt reportáže v ČT, která odhalovala o jaké firmy se vlastně jedná. Ani jednou pane předsedo jste se ve svých vyjádřeních nezabýval tím, zda-li je morální najímat firmy svých přátel, fakturovat horentní sumy za velice pochybnou činnost. Zdůrazňuji, že smlouvu jste podepsal VY, nikoliv jak se snažíte naznačit pan tajemník nebo někdo jiný. To nejhorší co jste mohl veřejnosti sdělit je ovšem to, že cituji „ani jeden svůj mediální výrok za poslední tři roky jsem si nenapsal sám“. To bude tvrdá zpráva pro Váš fanklub, ti totiž čekali, že to co publikujete jsou alespoň z části Vaše myšlenky. Upozorňuji, že fakturovat za odpovědi například pro parlamentní listy tisíce korun je zvrácené. Tyto odpovědi si formuluji sám a považuji to za svoji povinnost a taková odpověď mnohdy nezabere více než tři minuty času.

Faktury, na jejichž základě vám osobně proplácelo hnutí finance, se přeměnily jako mávnutím kouzelného proutku na faktury těchto firem a Váš častý argument je, že jste financoval kampaň do Poslanecké sněmovny. Zvláštní je, že každému vykládáte něco jiného. Jednou jste platil tři miliony, jednou 10 a jindy zase 30 milionů. Pane předsedo, v době předvolební jsme obhajovali hnutí Úsvit před voliči a před médii s tím, že máme transparentní účet a že kampaň je hrazena z úvěru od Fio banky. Lžete teď nebo jste lhal tenkrát? Pokud jste do hnutí vložil finance, pak musí existovat darovací smlouvy, kde jsou? Nedovedu si představit, že tak zkušený podnikatel by takto lakonicky zacházel se svými financemi. Doložte prosím takové smlouvy a rozptylte pochybnosti.

V posledních dnech také zaznívá Vaše vyjádření o financích směrem k firmě Celsianus a že je to cesta tzv. Pučistů jak z hnutí vysávat peníze. Pane předsedo, tuto smlouvu jako všechny jiné jste podepsal VY pokud dobře vím již v září 2013. A kdyby jste se obtěžoval jít na poslední poslanecký klub, tak by jste jistě věděl, že já osobně jsem vyzval předsednictvo k auditu všech smluv a novému posouzení výhodnosti VŠECH smluv, včetně této konkrétní. Vaše vyjádření z pořadu Události, komentáře ze dne 24. března 2015 považuji za opravdu skandální. Řekl jste, že tuto firmu dovedl pan Bárta a řekl Vám, že ji máte podepsat, že to tak chodí. Jak tuto skutečnost mohl ovlivnit kdokoliv z nás, kdo nebyl a není ve straně, není v jejím vedení a nemá absolutní vliv na její chod. Pane předsedo lžete. A za lež očekávám omluvu.

Nebudu dále marnit Váš čas. Do dneška jsem se nepouštěl do jakýchkoliv komentářů s ohledem na to, že jsem členem poslaneckého klubu a tedy řeším pouze záležitosti poslaneckého klubu. Byl jste to Vy pane předsedo kdo tenhle kolotoč událostí rozjel, jestli vědomě či nevědomě netuším. Ale zničil jste tím vše co jsme my všichni společně s Vámi budovali a mohli vybudovat. Zničil jste i důvěru mnoha a mnoha voličů ve spravedlivější a čistší politiku. Podařilo se Vám mnohdy i zničit důvěru lidí v našem okolí vůči nám samotným a to je neodpustitelné.

S klidným srdcem Vám opravdu mohu říci, že kdyby jste se mne ptal na spolupráci dnes na možnost angažmá ve vysoké politice, stále ještě s úsměvem na tváři bych Vám řekl: Ne, děkuji.

Ne takhle, ne s Vámi osobně. Ne se všemi nepravdami a pomluvami. Ne s Veleby, Hrdličky, Janečky a Passery. Ne s Vaším kreativním účetnictvím. A ne s tím abych byl Vaším majetkem, Vaším užitečným idiotem. Užitečným býti chci, ale idioty hledejte, pane předsedo, někde jinde než v poslaneckém klubu.

Tímto považuji celou věc za vyřízenou. Pane předsedo lžete a za všechny lži očekávám omluvu.

S úctou Petr Adam poslanec PČR a bojovník za přímou demokracii ...tu skutečnou

jko, Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Najdete na Lidovky.cz